SON TV

Tuna-1 ve Kıyıköy’de doğalgaz bulundu

Türkiye, Karadeniz'de yaptığı sondaj faaliyetlerinin sonucunda bulunan doğalgaz kaynağının Kırklareli'nin Kıyıköy kasabasında ve Karadeniz Ereğlisi'nde bulunan Tuna-1 lokasyonunda olduğu ortaya çıktı.

Tuna-1 ve Kıyıköy’de doğalgaz bulundu

Doğalgaz ihtiyacının büyük kısmını Rusya’dan karşılayan Türkiye’nin doğalgaz rezervi keşfetmesi Rusları paniğe sevk etti.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ‘Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’, cuma günü Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacak bir müjde vereceğini açıkladı.

MUHARREM SARIKAYA, TUNA-1 VE KIYIKÖY’Ü İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının ardından bir yazı yayınlayan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, doğalgaz yatağının Tuna-1 ve Kıyıköy’de doğalgaz yatağı bulunduğunu aktardı.

Muharrem Sarıkaya’nın , Ankara’daki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkililerine dayandırdığı yazısında Tuna-1 ve Kıyıköy’ü işaret etmesi heyecan yarattı. Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşıladığı Rusya, panik oldu.

KIYIKÖY VE TUNA-1 NEREDE?

Kırklareli’nin îlçelerinden Vize’de bulunan Kıyıköy, minik bir Karadeniz sahil kasabası olarak bilinmektedir. Kıyıköy, iki dere arasında yer almaktadır.

TUNA-1’İN DERİNLİĞİ KAÇ METRE?

Karadeniz Ereğli açıklarında yer alan bir sondaj kuyusu olan Tuna-1’de uzmanlar uzun süredir sismik sondaj çalışmaları yapıyordu. Veri değerlendirmelerinin hız kesmeden sürdüğü Tuna-1, denizin yaklaşık 2 bin metre derinliğinde yer alıyor. Sondaj derinliği ise 3 bin 500-4 bin metre olacak.