SON TV

Türk doktorlardan obezite ve diyabete tedavi umudu

Akdeniz Üniversitesi’nde yürütülen gen nakli ile ilgili araştırmada umut veren bulgulara ulaşıldı. Tek doz gen nakli ile hem obezite hem diyabete çözüm olabilecek ilaç geliştirildi. 

Türk doktorlardan obezite ve diyabete tedavi umudu

Akdeniz Üniversitesi’nde gen nakli ile ilgili yapılan araştırma, obezite ve diyabete çözüm umudu oldu. İlaçla ilgili yapılan ilk çalışmalarda, diyabetin en önemli belirtisi olan insülin direnci kırıldı, kan şekeri düşen deneklerde kilo kaybı da gözlendi. Tek doz gen nakli ile hem obezite hem diyabete çözüm olabilecek ilaç geliştirildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde üretilen yeni nesil gen tedavi ilaçlarını TÜBİTAK da destekliyor.

DENEKLER KİLO VERİYOR

Çok yakında klinik deneylere de başlanacağını belirten Akdeniz Üniversitesi Gen ve Hücre Tedavileri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu, “Çalışmanın birincisinde obezite bulgularını tamamen ortadan kaldırıyorsunuz, diğer çalışmada ise hastaların kan şekerini normal seviyeye indirebiliyorsunuz, artı olarak denekler kilo veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

10 KİŞİDEN BİRİ DİYABET HASTASI

Dünya genelinde her 10 kişiden biri diyabet hastası. Son 10 yıl içinde hasta sayısı neredeyse iki kat arttı.

Türkiye de hastalığın en hızlı yayıldığı ülkelerden biri.

Akdeniz Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan çalışma etik kuruldan izin alınınca diyabete yakalanmış hasta kedilerde de uygulanacak.

İLAÇ KULLANMAYA GEREK YOK

Bir sonraki aşamada ise insanlarda klinik deneyler yapılacağını dile getiren Dr. Şanlıoğlu, “Biz bu deneklere gen nakli yoluyla diyabette tedavi edici olduğunu düşündüğümüz genleri verince deneklerde insülin direncinin kırıldığını, glikoz toleransının düzeldiğini, hatta kan şekerinin düştüğünü tespit ettik” dedi.

Prof. Şanlıoğlu’na göre böylece hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlara da gerek duyulmayacak:

“Gen nakli yapıldıktan sonra ilaç kullanmaya gerek yok, yani tek dozla hastalığa son veriyorsunuz.”

Türk bilim insanlarının çalışması, Amerika’daki “Human Gene Therapy” ve Avrupa’daki “Nature-Gene Therapy” dergilerinde yayınlandı.

ETİKETLER: