SON TV

Türk tedarikçilerden TOGG’a büyük ilgi: Yüzde 78 Türk

Videokonferans yoluyla gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, tedarikçi seçimi yüzde 93 oranında tamamlanan TOGG'un, şimdiye kadarki tedarikçilerinin yüzde 78'inin Türkiye'den olduğunu açıkladı.

Türk tedarikçilerden TOGG’a büyük ilgi: Yüzde 78 Türk

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, otomotiv editörleriyle buluşmasında ‘Milli otomobil’, ‘Yerli otomobil’ gibi kavramların karıştırıldığını ifade etti.

TOGG’un, lisans haklarının her yönüyle Türkiye’ye ait bir proje olduğuna dikkat çeken Karakaş, bu açıdan fikri mülkiyet haklarının Türkiye’ye ait olduğu için projenin geliştirilmesinde yabancı ortaklarla da çalışırken, istenilen şekilde müdahale edilebildiğini söyledi.

YÜZDE 78 YERLİ TEDARİKÇİ

Karakaş, tedarikçi seçimlerinin yüzde 93 oranında tamamlandığını kaydederek, bunların yüzde 78’inin Türkiye’den, kalanının ise Avrupa ve Asya’dan farklı şirketlerden olduğunu belirtti.

Banttan ilk araç indikten sonra da projenin devam edeceğini söyleyen Karakaş, şu ifadeleri kullandı: “Burada önemli olan bizim Türk baharatıyla zenginleştirmiş olduğumuz kendi özgün tasarımımız, güçlü ve öz güvenli duruşumuz ön plandaydı. Ama bunun yanında yenilikçi olmamız ve bunun yanında dönüşen ve dönüştüren bir kimliğimizin de olması bu bizim beğenimizi artıran unsurlarımızdandı.”

10 KÜRESEL ŞİRKETLE İŞBİRLİĞİ

Dünyadaki 10 küresel şirketle işbirliği yapma konusunda gizlilik anlaşması yapıldığını bildiren Gürcan Karakaş, aracın bataryası hakkında şöyle konuştu: “Bizim ihtiyacımız olan teknoloji, elektrikli araçların ihtiyacı olan teknoloji şu an Türkiye’de henüz üretilmiyor. Ve Türkiye’deki irili ufaklı birçok şirketle de görüştük ve geldiğimiz nokta bunu Türkiye’de üretimin başlangıcına kadar hatta ilk iki aracın üretimine kadar geliştirmemizin mümkün olmadığı yönünde. Dolayısıyla biz bu projeye dünyanın sayılı oyuncularından biriyle devam ediyoruz. Bu dünyanın sayılı oyuncularından birisini ülkemize getirme konusunda da ikna ettik.” 

Karakaş, TOGG’un şimdiye kadar sürüş testleri ve bataryaya yönelik iki patentinin tescil edildiğini söyledi.

175 BİN ARACA ULAŞILINCA İSTİHDAM 4 BİN 300’E ÇIKACAK

İnşaatı zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ayda tamamlanması planlanan TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasından sonra, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek. TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak, üretim yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye çıkacak.