SON TV

Türkiye, Akdeniz’de atış eğitimi için yeni Navtex yayınladı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Sadrazamköy sahasında 20 saat atış eğitimi yapılacağını açıkladı.

Türkiye, Akdeniz’de atış eğitimi için yeni Navtex yayınladı

Milli Savunma Bakanlığı, yeni bir Navtex yayınlayarak 12-14 Eylül tarihlerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) atış eğitimi yapılacağını açıkladı.

AKDENİZ’DE ATIŞ EĞİTİMİ

Sadrazamköy sahasında 20 saat süreyle atış eğitimi gerçekleşeceği bildirildi. Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleri için 12 Eylül’e kadar Navtex ilan edilmişti. İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül’e kadar sürdürüleceği duyurulmuştu, yeni bildiriyle görev süresi 11 gün uzatıldı.

ORUÇ REİS’İN SİSMİK ARAŞTIRMALARI

Yeni Navtex kapsamında Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli savaş gemilerinin refakatinde Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarına devam edecek.

Oruç Reis, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları yapabiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünya çapında ender bulunan araştırma gemilerinden biri olan Oruç Reis, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırmalar gerçekleştirebiliyor.

Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları icra edebiliyor.