SON TV

Türkiye karşıtı operasyonların merkez üssü: Oda TV

Oda TV, bir internet sitesinden, sitenin kurucusu Hüseyin Soner Yalçın ise bir gazeteciden daha fazlası. Bu sitede yapılan manipülasyon haber ve yorumlarının yabancı istihbarat örgütleri tarafından desteklendiği bilgisi devlet arşivlerinde hala güncelliğini koruyor. Oda TV ve kurucusu Hüseyin Soner Yalçın’ın yabancı istihbarat birimleri tarafından Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen örtülü operasyonlardaki rolü üzerine bir değerlendirme yapalım...

Türkiye karşıtı operasyonların merkez üssü: Oda TV

Son zamanlarda yazıları gündem olan Hakan Soylu, SON.TV için ODA TV ve kurucusu Soner Yalçın’ın yabancı istihbarat birimleri tarafından Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen örtülü operasyonlardaki rolü üzerine yapılan açık kaynak medya araştırmalarından çıkardığı sonuçlardan bir analiz ve değerlendirme yaptı.

İŞTE O ANALİZ

“Batı devletlerinin Türkiye’ye karşı yürüttüğü geniş kapsamlı örtülü istihbarat savaşının merkezinde Türkiye’de bulunan mukim yabancı medya kuruluşlarıdır. Yabancı medyanın yerli işbirlikçileri ile planladığı ana görevleri arasında; kamuoyunda siyasi istikrarsızlık, demokrasinin yara aldığı, basın özgürlüğünün baskı altında tutulduğu, Başkan Erdoğan tarafından totaliter baskının giderek arttığı yönünde yanıltıcı izlenim vermektir.  Oda tv’nin yerli işbirlikçi olarak üstlendiği misyon ise;  terörle mücadelede ki güvenlik güçleri ve bürokratların çalışma şevkini kırmak, kamu bürokrasini yavaşlatma amacını gütmektedir. Yapılan haber yorumlarla yanlış bilgilendirme, yolsuzluktan diplomasiye ve ekonomik krizin olduğu yönündeki algı operasyonlarıdır. ODA’nın asıl işlevleri arasında ise, gerçekte açık istihbarat olmayıp aktif olarak yıkıcı bölücü medya operasyonlarına yerli desteği vermekle sorumludurlar. İnternet sitesinde yapılan her türlü makalelerin sonunda mutlaka bir amacı yani hedefinin olduğu değerlendirilmektedir. Yabancı istihbarat servislerinin medya manipülasyonlarında odatv gibi yayın organlarının rolü son derece önemlidir.

Odatv tarafından hedeflenen kişi ya da devlet kurumları kendilerini savunmak adına yayınlara mahkeme kararları ile cevap verse bile, süre bakımından geç kalınarak istenilen ve hedeflenen saldırı kendileri yönünden artık gerçekleşmiştir.

ODA TV’nin BTK tarafından ulusal güvenliğe tehdit algısı çerçevesinde erişime engellenerek birçok istihbari operasyonu önlense bile, Türkiye’ye yönelik psikolojik harp metotları gün yüzüne çıkarıldığı henüz söylenemez…

HEDEFİNDE MİT VE HAKAN FİDAN VAR!

ODA TV, yönetildiği merkezden aldığı talimatlarla MİT personellerini kolektif bilinçle kontrollü olarak deşifre ettikten sonra erişime engellenmesi ve personelinin Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanması, söz konusu yayın organının bu tür haberleri tekrar yayınlamayacağı anlamına da gelmiyor.

Oda TV, faaliyetlerini, daha ziyade MİT Başkanlığı ile Teşkilatın Başkanı Hakan Fidan’ı yıpratmaya yönelik kampanyalar ve bunların sonuçlarından yararlanarak dâhili fikir ayrılıklarını mümkün olduğunca körüklemek üzerine yoğunlaştırmış durumda.

Oda TV internet sitesinin manşeti

Sürekli olarak yapılacak propaganda ve yanlış bilgi akışının yabancı istihbarat birimleri tarafından desteklendiği bilgisi devlet arşivlerinde hala günceldir.

Oda TV, 2007 yılında kuruldu. Kuruluş amacı ise tamamen Türkiye’ye yönelik gerçekleşecek olan istihbarat operasyonlarında kontrollü bir istihbarat ağı oluşturmak ve mevcut siyasi hedeflere karşı istihbarat metotlarıyla saldırarak itibar suikastı yapmaktır.

Yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye’ye yönelik gerçekleştireceği iç operasyonlarda mevcut devlet otoritesine karşı ‘Oda’ tarzı yıpratma yayıncılığı üzerinden operasyon yürüttüğü biliniyor. Bu ana strateji haber kaynaklarından elde edilen açık istihbaratlarla kamuoyunu yanlış yönlendirmek amacını güdüyor.

FETÖ İLE STRATEJİK 5. KOL FAALİYETİ

Hüseyin Soner Yalçın’ın olduğu Oda TV, bu strateji ile 2007 ile 2020 yılları arasında Fetullahçı terör örgütü mağduru ve karşıtıymış gibi görünerek, aslında arka planda FETÖ Terör Örgütü ile aynı strateji içerisinde  “5. Kol Faaliyeti” yürütüyor. Bu tür faaliyetlerde ise amaç, doğrudan müdahale ile ele geçirilemeyen bir devleti propaganda, casusluk, karşı medya araçlarıyla her türlü psikolojik müdahaleye uygun hale getirerek istenilen savaşı kazanmak için gözle görülemeyen yıkıcı savaştır.

Oda TV internet sitesinin manşeti

FETÖ KONUSUNDA TERS ALGI OPERASYONLARI

2007 ile 2020 yılları arasında Oda TV’nin yaptığı haberler analiz edildiğinde söz konusu projeyi açıkça görmek mümkün. Gündeme ilişkin güncel üç-beş haber dışında girilen tüm haberler, yabancı servislerin “Yıkıcı Ve Bölücü Medya Faaliyetleri” çerçevesinde hedefe kilitlenmiş kontrollü operasyonlardan oluşuyor.

FETÖ’nün gerçekleştirdiği bütün örtülü operasyonları ilk haber veren yayın organı nedense hep Oda TV oluyor. Devlet içindeki kripto Fetullah mensuplarıyla kurulan kirli network ağı ile bütün bu davaların iddianameleri, polis tutanakları, arşiv araştırmaları ilk olarak Oda TV’ye kontrollü olarak servis ediliyor. 15 Temmuz darbesi hakkında yapılan 15 bin 597 haber ve yorum FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbesinin içini boşaltmaya yönelik.

Yine söz konusu operasyonları yönlendirecek analiz ve yorumlar ilk olarak Oda TV’de kaleme alınıyor. Mesela FETÖ’nün söz konusu operasyonlarına hep hedef olan MİT Başkanı Hakan Fidan karşıtlığı hakkında bin 150 haber ve yorum yayımlamış. Sitenin kuruluşundan bu güne söz konusu operasyonlar dışında başka hiçbir özel habere rastlamak mümkün değil. Söz konusu haberlerin içeriği incelendiğinde, ters algı operasyonu yöntemi ile sözde muhalif medya görüntüsü altında Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı asimetrik psikolojik savaş yöntemleriyle saldırıldığı görülüyor…

Oda TV internet sitesinin manşeti

Bu anlamda Türkiye, kendi bekasına yönelik profesyonel bir açık istihbarat operasyonu ile karşı karşıyadır. Oda TV, yabancı istihbarat birimlerinin 20 yıllık planı ve milyon dolarlık yatırım ve reklam desteğiyle ile kurulmuştur. Yapılan bu operasyonel planın ise halen işlediğini söylemek mümkündür. Oda TV, bir internet sitesinden daha fazlası, kurucusu Soner Yalçın ise bir gazeteciden daha fazlasıdır. Bürokraside, emniyet ve yargıda, kamu kurum ve kuruluşlarında bu networke bilgi sağlayan isim ve isimlerin, espiyonaj yani Türkiye’ye karşı ulusal casusluk suçunu işlediklerini hatırlatmakta da yarar vardır.”

HAKAN SOYLU