SON TV

Türkiye’de endişe verici boyutta artıyor! Avrupa’da birinci sıradayız

Tıp dergisi Lancet'de yayınlanan çalışma, Türkiye'de sezaryen oranının endişe verici boyutlara ulaştığını gösterdi. Türkiye, sezaryenle doğum sıralamasında yüzde 53.1 ile dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor

Türkiye’de endişe verici boyutta artıyor! Avrupa’da birinci sıradayız

Tıp dergisi Lancet’de yayınlanan çalışmaya göre, dünyada sezaryen ile doğum giderek artıyor ve bu durum endişe verici boyutlara ulaştı. Araştırmaya göre; doğumların yaklaşık yüzde 10 ila 15’inin komplikasyonlar nedeniyle sezaryen yapılması gerekirken, Türkiye, sezaryen sıralamasında yüzde 53.1 ile dünya dördüncüsü ve Avrupa birincisi konumunda bulunuyor.

Habertürk’ün haberine göre, Geçtiğimiz hafta tıp dergisi Lancet’de yayınlanan bir çalışmada uzmanlar, sezaryen doğumun “endişe verici” bir hızla arttığını dile getirdiler. Sezaryen uygulamasının dünya genelinde arttığına dikkat çeken uzmanlar, sezaryen doğum oranının yüzyılın başında yüzde 12 iken, 2015 yılında yüzde 21’in üzerine çıktığını dile getirdiler.

BİRÇOK DURUMDA GEREKSİZ

Forbes’da yayınlanan habere göre; doktorlar, birçok durumda sezaryen doğumun gereksiz olduğunu vurguluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre; doğumların yaklaşık yüzde 10 ila 15’inin komplikasyonlar nedeniyle sezaryen gerektirdiğini ancak oranın bu sayıdan daha fazla olduğunu belirtti.

Uzmanlar, sezaryen doğumun hem anne hem de bebek için hayat kurtarıcı bir prosedür olduğunu söylese de, sezaryenin birtakım riskleri de beraberinde getirdiğini ve komplikasyonlara yol açabileceğini belirtiyor.

Lancet’de yayınlanan liste de durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre; sezaryen sıralamasında yüzde 53.1 ile dünya dördüncüsü ve Avrupa birincisiyiz.

Listenin ilk sırasında yüzde 58.1 sezaryen doğum oranı ile Dominik Cumhuriyeti yer alıyor. Yüzde 32.9 sezaryen doğum oranı ile ise listenin en alt sırasında Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor.

ZENGİN ÜLKELERDE AŞIRI ŞEKİLDE TERCİH EDİLİYOR

Araştırma, sezaryenin bazı ülkelerde gerçekten gerekli olduğunu ancak zengin ülkelerde aşırı kullanıldığını, dünyanın pek çok yoksul bölgesinde ise kullanılmadığını tespit etti.

ETİKETLER: