SON TV

Türkiye’den ABD’ye uyarı: Terör gruplarına destek kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyetle Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi.

Türkiye’den ABD’ye uyarı: Terör gruplarına destek kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyetle görüştü.

Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede başta İdlib olmak üzere Suriye krizi, siyasi süreç, Anayasa Komitesinin çalışmaları, terörle mücadele, mülteciler, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler üzerinde duruldu.

İdlib’de mevcut durumun ele alındığı toplantıda Rejimin saldırganlığı ve ateşkes ihlallerine karşın, çatışmasızlık ortamının muhafaza edilmesi yönünde Türkiye’nin kararlılığı vurgulandı.

“TERÖR GRUPLARINA HİÇBİR DESTEK KABUL EDİLEMEZ”

Suriye’deki terör gruplarına her türlü siyasi, ekonomik ve askeri desteğin kabul edilemez olduğu altı çizilirken, DEAŞ, PKK/PYD/YPG dahil tüm terör örgütlerine karşı ortak mücadelenin gerekliliği ABD’li muhataplara bildirildi.

Görüşmede, rejimin siyasi süreci baltalama girişimlerine karşı, Anayasa Komitesi çalışmalarının hızlandırılması, özgür ve adil seçim ortamının oluşturulması, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşlerinin sağlanmasına ilişkin ortak çalışmaların artırılması gerektiği konusunda mutabık kalındı.