SON TV

Türkiye’den Fransa’ya net tavır: Yunanistan dolduruşa getirilmesin

Doğu Akdeniz ve Ege'de Fransa'nın etkisiyle yükselen Yunanistan geriliminde Almanya arabuluculuk çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’den Fransa’ya net tavır: Yunanistan dolduruşa getirilmesin

Ege ve Akdeniz gerilimini düşürmek için kurulan ancak Yunanistan tarafından bozulan diplomasi masasının yeniden kurulmasına olumlu bakıyor. 24-25 Eylül’deki Avrpa Birliği (AB) Zirvesi’ne değin bu masanın yeniden kurularak ilk temasların yapılması bekleniyor. Almanya’nın girişimde bulunduğu konuda, Ankara’nın ise “Kışkırtmalara gelmeden hakkaniyetli çözüm için masaya otururuz” dediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün katıldığı bir TV programında “Geri adım atılmayacağını, Oruç Reis’in bakımın ardından araştırmalarını sürdüreceğini açıklarken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan da “Yunanistan ve AB ülkeleri diplomasiye tanınan şansı heba etmemeli, mütekabil adımlar atmalıdır” mesajı vermişti.

ALMANYA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Almanya’nın bir süredir yürüttüğü arabuluculuk çalışmalarında Fransa ile görüşmeler yapılarak sürecin daha fazla tırmandırılmamasını istediği ifade ediliyor. Almanya, Türk tarafıyla da temaslara devam ederek, ilk etapta alt düzeyde ve ilerleyen süreçte gerekirse üst düzeyde bir Türkiye-Yunanistan görüşmesi planladığı belirtiliyor.

Ankara’nın; Yunan tarafının Fransa tarafından “dolduruşa getirilmesinden” rahatsızlık duyduğu “Masaya ön yargısız, ön şartsız oturmalılar” dediği aktarılıyor.

Milliyet’in haberine göre; Ankara, sadece Yunanistan ile masaya oturmayı gündeminde tutarken, Fransa’nın sürece dahil olmayacağı konusunda net bir tavır ortaya koydu. Almanya’nın masa kurma çalışmaları sonuç verirse görüşmelerin daha önce olduğu gibi Berlin’de yapılabileceği belirtiliyor.