SON TV

Türkiye’den Fransa’ya sert tepki: İlişkileri etkiler

Fransa'nın skandal 24 Nisan'ı sözde "Ermeni soykırımın anma günü" ilan ettiğine dair kararnamesi yürürlüğe girdi. Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan tepkiler art arda geldi. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın" dedi. Fahrettin Altun ise; "Macron'un 24 Nisan'ı "Anma Günü" ilan etmesiucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik örneğidir" dedi.

Türkiye’den Fransa’ya sert tepki: İlişkileri etkiler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun Twitter hesabı üzerinden Fransa’ya şu sözlerle tepki gösterdi: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı “Anma Günü” ilan etmesi ucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik örneğidir. Altun, Dışişleri Bakanlığımızın konuyla ilgili açıklamasını hesabında paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde;

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “24 Nisan’ı anma” günü ilan etmesini şiddetle kınıyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatları, 1915 olaylarının meşru bir tartışma konusu olduğunu tespit etmiştir. Evrensel hukuka göre, Ermeni tezlerinin siyasi girişimlerle dayatılması ifade özgürlüğüne aykırıdır.

Cumhurbaşkanı Macron’un bu kararı, Fransa’da yerleşik 700 binden fazla nüfusa sahip Türk toplumunu derinden incitmiştir.

İLİŞKİLERİ ETKİLEMESİ KAÇINILMAZDIR!

Fransa’nın dostane olmaktan uzak bu tutumunun, Türkiye ile ilişkilerini menfi şekilde etkilemesi kaçınılmazdır. Türkiye, 104 yıllık sözkonusu tarihi olayın Ortak Tarih Komisyonu kurularak araştırılmasını önermektedir.

Tüm bu hususları bildiği halde, seçim kampanyasında oy kazanmak adına Ermeni çevrelere yaranmaya çalışan Macron, tarihi siyasileştiren popülist bir lider olarak hatırlanacaktır.

ETİKETLER: