SON TV

Türkiye’den kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için konsoloslukta arama izni talebi

Türkiye, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda arama için izin talep etti. Suudi Arabistan Büyükelçisi ise ikinci kez Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Türkiye’den kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için konsoloslukta arama izni talebi

Reuters’in haberine göre Türkiye, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na arama izni talep etti. İzin talebi haberini Britanya merkezli haber ajansı Reuters, TVS’e dayandırarak duyurdu.

BÜYÜKELÇİ İKİNCİ KEZ ÇAĞRILDI

Bu arada Suudi Arabistan Büyükelçisi dün ikinci kez Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Sedat Onal, Suudi Arabistan Büyükelçisini dün bakanlığımıza davet etmiştir. Kendisine soruşturma sürecinde tam bir işbirliği içinde olmayı beklediğimizi iletmiştir” denildi.

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti. Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamadı. Emniyet “Kaşıkçı konsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi Arabistan yetkilileri Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın binada olmadığını öne sürmüştü.

KONSOLOSLUKTA ÖLDÜRÜLMÜŞ OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdikten sonra öldürüldüğü iddiaları ortaya atıldı.

Bu arada, Kaşıkçı için Suudi konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Suudi Arabistan hanedanına yönelik muhalif yazıları ile bilinen bir isim olan gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için salı günü saat 13.12’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmişti. Kaşıkçı’nın binadan bir daha çıkmadığı belirtilmişti.