SON TV

Türkiye’nin İlk Başörtülü Başsavcısı görevine başladı

5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi ile Gümüşhane’ye atanan ilk başörtülü Kadın Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver Gümüşhane’de görevine başladı.

Türkiye’nin İlk Başörtülü Başsavcısı görevine başladı

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), 2020 Ana Kararnamesinde savcı ve hakim değişikliklerinin yapılmasıyla Konya Beyşehir Başsavcısı olan Tuba Ersöz 2022 Yaz Kararnamesiyle küçük Gümüşhane başsavcısı oldu.5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi ile Gümüşhane’ye atanan ilk başörtülü Kadın Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver Gümüşhane’de görevine başladı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), 5 bin 75 Adli ve 351 İdari Hakim ve Savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Kararnameyle ilk defa başörtülü bir İl’e Cumhuriyet Başsavcısı atandı. Gümüşhane’ye atanan Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, Gümüşhane’de görevine başladı. Konya Beyşehir Başsavcılığı’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başörtülü başsavcısı olan Tuba Ersöz Ünver, yeni kararnameyle Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanarak, Türkiye’nin ilk başörtülü il Cumhuriyet Başsavcısı oldu.


Konya Beyşehir’den Gümüşhane’ye kadın Başsavcı olarak atanan Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver açıklama yapmıştı. Başsavcı Ünver, “Kurulumuz böyle takdir etmiş. Devletimize, milletimize, yargı camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Allah mahcup etmesin. Önemli olan iyi işler yapmak. İnşallah rabbimde bize vatanımız, milletimiz için iyi işler yapmayı nasip eder. Benim amacımı bu devlete, bu millete savcı olarak hizmet etmekti ama Allah bizse başsavcı olarak hizmet etmeyi nasip etti. Bize düşen kanunlar çerçevesinde adaletin en doğru şekilde tesisin için gece-gündüz çok çalışmak, devletimize, milletimize en güzel şekilde hizmet etmek. Bizler bu görevlere bunun için seçildik, bu görevin hakkını vermek için elimden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağım. Bu görev benim için bir şeref, bir onurdur” dedi.

2022 Yaz Kararnamesinde kadın başsavcı sayısının ikiye yükseldiğinin de altını çizen Ünver, “Kadın başsavcı sayımız ikiye yükseldi. Buda kadına verilen önemin bir göstergesidir. Bizim gibi adalet için hukuk için mücadele eden birçok savcı ve hakim bayan arkadaşımız, kardeşimiz, büyüğümüz var. Onlarda bizim gibi canla başla çalışıyor. Kararname açıklandıktan sonra yaşadıklarını da anlatan Tuba Ersöz Ünver. “Dün geceden beri telefonlarım susmadı. Sağ olsunlar arayıp tebrik ettiler. Ailem içinde bu görev büyük bir onur büyük bir şeref. Öncelikle bir bayan olarak böyle bir makama gelmiş olmak gurur verici. Bizim işimiz işimizi iyi yapmak ve arkamızda hoş bir seda bırakmak ifadelerini kullanmıştı.

Tuba Ersöz Ünver, HSK 2020 Ana Kararnamesindeki değişiklikle Aydın Nazilli Savcılığı’ndan Konya Beyşehir Savcılığı’na getirildi. Ünver, 19 Haziran 2022’de yayımlanan yaz kararnamesiyle birlikte il başsavcılığına terfi etti. Daha önce Beyşehir Başsavcısı olan Tuba Ersöz Ünver, HSK’nın kararnamesiyle Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Ünver, böylelikle il Cumhuriyet Başsavcısı olan ilk başörtülü kadın savcı olma unvanına sahip oldu.