SON TV

Türkiye’ye 780 bin hektar arazi tahsis edildi

Türkiye ile Sudan, 780 bin hektarlık tarım arazisinin Türkiye'nin kullanımına sunulması ve ülkedeki bir petrol sahasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile ortaklaşa petrol arama faaliyeti yürütülmesine ilişkin anlaşmaya vardı.

Türkiye’ye 780 bin hektar arazi tahsis edildi

Türkiye ile Sudan arasında 780 bin hektarlık tarım arazisinin Türkiye’nin kullanımına açılması noktasında mutabakata varıldı. Ülkedeki bir petrol sahasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile ortaklaşa petrol arama faaliyeti yürütülmesine ilişkin bir de anlaşma imzalandı.  Ziraat Katılım Bankası’nın  bu ülkede bir şube açması düşünülüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780,500 hektarlık arazinin koordinatları bize teslim edildi” dedi.

Türkiye bir süredir tarımda arz güvenliğinin temini için yurt dışında özel sektör eliyle tarımsal üretimi destekliyor.

SUDAN’A 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Öte yandan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında bir sahanın geliştirilmesi için çalışma anlaşması imzalandı.

Pakdemirli, bu anlaşma için “TPAO anlaşmasının akabinde başlangıçta 100 milyon dolara varan yatırım Sudan’a yapılacak” dedi.

ZİRAAT BANKASI ŞUBE AÇACAK

Ayrıca ikili ilişkilerin finans alanında daha da geliştirmesi için Ziraat Katılım Bankası’nın da Hartum’da bir şube açması konusunda anlaşmaya varıldı.

Pakdemirli, “İki ülke arasındaki ticaret miktarını artırmak için bankacılık ve finans sektörünün de bu işin içinde olması gerekiyor. Bu da saç ayaklarından biriydi, bunda da mutabakata varıldı” dedi.