SON TV

Türkiye’ye Ekonomik Risk operasyonu!

Tarihinde hiç temerrüt etmemiş bir ülkenin temerrüt etmiş Arjantin gibi fiyatlanması hem haksızlık hem de olasılık ve finans teorisiyle de uyumsuz! SON TV sizler için analiz etti! İşte uluslararası finans operasyonlarının perde arkası!

Türkiye’ye Ekonomik Risk operasyonu!

SON TV ÖZEL ANALİZ – Bilindiği üzere, CDS (Kredi Temerrüt Swapı), bir tarafın kredi riskinin bir tür sigortalanması işlemidir. Örneğin, bir ülke/şirket/bankanın ihraç etmiş olduğu bir Eurobond’un ana para ve/veya kupon ödemelerinin yapılamaması riskine karşı CDS satın aldığınızda, bu ödememe olayı gerçekleştiğinde CDS satan taraf ödemeyi yapacaktır. Bu nedenle, CDS satın aldığınızda tıpkı bir sigorta ya da opsiyon sözleşmesinde olduğu gibi prim ödersiniz. Bu prim jargon olarak CDS spread olarak adlandırılır. Ödediğiniz spreadın büyüklüğünü temerrüt olasılığı (Probability of Default) belirler. Bu itibarla, CDS spreadleri ülke kredi riskinin en önemli göstergesi olarak kabul edilir. Fiyatlamalarda da risk priminin proxy yani yerine denkleme dahil edilir.

PEKİ NEDEN?

Bu bakımdan birçok analizde de görüldüğü üzere Türkiye’nin CDS primi yakından takip edilmektedir. Ülke riskimizin seyrini göstermesi açısından çok önemlidir de… 2008 krizinde koruma/Sigorta işlevi yerine trading yönü öne çıkan bir tür menkul kıymet benzeri haline gelmesi o dönem uzun uzun tartışılmıştı. Şimdilerde ise fundamentalleri olmayan gereksiz korkuların, manipülatif algıların etkisini yansıttığı sağlıksız bir gösterge olma yönünde ilerliyor. Aşağıda Bloomberg ekranından Türkiye CDS spreadinin 502 puana çıktığını, Temerrü Olasığının da %27,89 gibi çok ciddi bir orana yükseldiğini görüyoruz. Neden peki?

ONUN NOTU İYİLEŞTİRİLİYORKEN…

Hazinemizin ihraç ettiği bir eurobondun ödenmeme ihtimali artmakta mıdır ki CDS primleri yükselmektedir? Tarihinde dış borçlarını ödememezlik etmemiş bir ülkenin Yunanistan’ın, defalarca batmış ve moratoryum ilan etmiş Arjantin’in bile çok üzerinde bir temerrüt olasılığına sahip olarak değerlendirilmesinin finansal ve ekonomik temelleri nelerdir? Aynı saçmalıkları rating olayında da görüyoruz. Üretim nedir tarihinde bilmemiş Bankaları bile batmış, halen üretim kelimesinin topraklarına uğramadığı ve Almanya’nın sırtından geçinen Yunanistan’ın rating notu iyileştiriliyorken bizimki operasyon üstüne operasyon yiyor!!! Mesela vicdanlı ve donanımlı bir ekonomi-politikçi olan Varufakis’e sorsak ne derdi acaba? Yunanistan’ın, Arjantin’in ülke kredi riski bizden çok daha iyi öyle mi, buna canavar Minotaurus bile güler derdi herhalde!!!