SON TV

Üst düzey FETÖ’cüler generallere abilik yapmış! O isimler deşifre oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'ne mensup üst düzey örgüt abilerinin generallere abilik yaptıkları ortaya çıktı.

Üst düzey FETÖ’cüler generallere abilik yapmış! O isimler deşifre oldu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından darbeye fiilen katılan askerler, FETÖ’nün inkar politikasına sarılarak örgüt bağlarını inkar etti. Konya’da yürütülen soruşturmada 132’si darbe girişimi davalarında yargılanan bin 454 örgüt üyesi hakkında FETÖ üyeliğini gösteren deliller elde edildi. TSK imamı Adil Öksüz’e bağlı üst düzey örgüt imamlarının abilik yaptığı generallerin isimleri ise haklarında elde edilen delillerle, yargılandıkları mahkemelerdeki dosyalarına ulaştırıldı.

Sabah Gazetesi’nden Halit Turan’ın haberine göre; Konya’da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan TSK’daki mahrem FETÖ yapılanma soruşturmasında gözaltına alınan bin 269 asker ile 489 mahrem imamdan bin 235’i itirafçı oldu. Örgütte “Yatak odası” olarak anılan mahrem yapılanmanın çözülmesinden rahatsız olan elebaşı Fetullah Gülen örgütü deşifre eden üyelerine susmaları için “kafir olursunuz” mesajı gönderdi. Buna rağmen örgütün ihanetiyle yüzleşen itirafçıların verdiği bilgilerle soruşturma derinleştirilerek, 3 bin 199’u asker 5 bin 282 şüpheli açığa çıkarıldı. Konya Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Şubesinin yürüttüğü soruşturmada, örgüt üyelerinin tespitinin yanı sıra darbe girişimine katılan ve yargılandıkları davalarda inkar politikası yürüten bin 454 asker hakkında da FETÖ delili elde edildi.

132’Sİ DARBE DAVALARINDA YARGILANIYOR

Örgüt bağları tespit edilen askerlerden 132’sinin aktif darbe girişimine katılan Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndaki darbe girişimi davalarında yargılandığı öğrenildi. Darbeye katılan askeri birliklere ve kritik birimlerde görev yapan generallerle ise TSK imamı Adil Öksüz’e bağlı Genel Müdürlerin abilik yaptığı tespit edildi. Birçok ifade ve belgenin bir araya getirilmesiyle tespit edilen delillerle Genel Müdürler arasındaki Birol Kurubaş’ın 15 Temmuz’da Moda Deniz Kulübü’ndeki düğünde darbecilerin derdest etmeyerek es geçtiği Tümgeneral Ahmet Cural’a, Mehmet Çelik’in  Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanı eski Tuğgeneral Cemal Akyıldız’a, Cağfer Sarıkaya’nın ise Ankara Valisi olarak atama yapılması planlanan Hava Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanı eski Tuğgeneral Kemal Akçınar’a mahrem abilik yaptığı ortaya çıktı.

DELİLLER YARGILANDIKLARI MAHKEMELERE GÖNDERİLDİ

15 Temmuz başarısız olunca Moda Deniz Kulübü’nden kendini MAK timlerine senaryodan kaçırtan Hava Harp Okulu Komutanı eski Tümgeneral Fethi Alpay’ın ilk mahrem abisinin Adil Öksüz, sonrasında ise ona Cihat Yıldız olduğu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanı eski Tümgeneral İdris Aksoy’un mahrem abiliğini de Mustafa Küçükköse’nin yaptığı belirtildi. Darbe başarılı olduğunda İstanbul TRT Müdürü olarak atama listesinde adı bulunan eski Hava Albay Hüseyin Ergezen’in abisinin Mustafa Özdemir, Barış Kartalı Filo Komutanı olan eski Hava Kurmay Albay Hakan Dinç’in abisinin de Muammer Uyar olduğu belirlenerek yargılandıkları mahkemelere elde edilen deliler gönderildi.

Kaynak: SABAH