SON TV

Uzay istasyonundaki astronotlar Dünya’ya döndü

Crew Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatılan NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, TSİ 21:50'de Dünya'ya ayak bastı.

Uzay istasyonundaki astronotlar Dünya’ya döndü

Geçtiğimiz Mayıs ayının 30’unda Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in ürettiği Crew Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılan NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, Dünya’ya dönüş yaptı.

Dün gece saat 02:30’da Crew Dragon kapsülüyle istasyondan ayrılan astronotlar 2 aydır Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapıyordu. 20 saate yakın yolculuk yapan astronotlar,Türkiye saati ile bugün 21:50’de Dünya’ya indi.

Uzay istasyonundaki astronotlar Dünya'ya döndü

Meksika Körfezi’ne inen Benhken ve Hurley, kurtarma ekibi tarafından helikopterle kıyıya götürülecek.

Astronotların Meksika Körfezine inişi, NASA’nın sosyal medya hesabından canlı yayınlandı.

NASA, ARTIK RUSLARLA DEĞİL SPACEX İLE ÇALIŞACAK

NASA’nın Space Shuttle programını sonlandırmasının ardından astronotlarını ve diğer uzay ortaklarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımada Rusya’nın Soyuz kapsüllerini kullanmak zorunda kalan ABD, Ruslara koltuk başına 80 milyon dolar ödüyordu.

Crew Dragon kapsülünün geliştirilmesi ve uçurulması için SpaceX’e ise 3.14 milyar dolar ödeyen NASA, bundan sonra Ruslarla çalışmayacak.

Bir sonraki görevine birkaç ay sonra çıkacak olan Crew Dragon, NASA astronotları Victor Glover, Mike Hopkins ve Shannon Walker ve Japon astronot Soichi Noguchi’yi Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek.