SON TV

Uzaya çıkan kozmonotların beyninde büyük değişim

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, uzaya çıkan kozmonotların beyinlerinde beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimlerin meydana geldiği tespit edildi

Uzaya çıkan kozmonotların beyninde büyük değişim

Alman, Belçikalı ve Rus bilim insanları,  uzun süre uzayda bulunan 10 kozmonotun beyinleri üzerinde araştırma yaptı. Çalışma sonucunda, beyindeki beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimlerin meydana geldiği  gözlemlendi. Kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalmanın büyük ölçüde normale döndüğü, beyaz maddedeki hacim kaybının dünyaya döndükten 7 ay sonra daha da arttığı belirlendi.

Uzmanlar, uzun uzay yolculuğundan 7 ay sonra bile omurilik sıvısı akışındaki değişimin eski haline dönmediğini de tespit etti.

Araştırma çerçevesinde, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) giden ve yaş ortalamaları 44 olan erkek kozmonotların beyinleri, uzaya çıkmadan önce, döndükten 9 gün ve 7 ay sonra MRI ile incelendi. Kozmonotların istasyonda yaklaşık 6 ay kaldığına işaret edildi.

Uzmanlar, kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalmanın büyük ölçüde normale döndüğüne, öte yandan beyaz maddedeki hacim kaybının dünyaya döndükten 7 ay sonra daha da arttığına dikkati çekti.

Araştırma ekibinde yer alan, Ludwig-Maximilians-Univeristat München’de görevli nörolog ve nöro görüntüleme Profesörü Peter zu Eulenburg, beyindeki bu değişimlerin kozmonotlar için ne anlama geldiğinin soru işareti olduğunu söyledi. Çalışmanın ayrıntıları “The New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlandı.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: