SON TV

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklara katı yasaklar koymayın, saatleri sınırlayın

Okulların açılmasına az bir süre kala uzmanlar, velilere çocuklara dijital mecraları yasaklamak yerine denetlenebilir bir şekilde bu mecraları kullanabilmelerinin önü açın uyarısında bulundu

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklara katı yasaklar koymayın, saatleri sınırlayın

Okulların açılmasına kısa bir süre kala anne babalar, çocukları tablet ve bilgisayarların başından nasıl uzak tutacaklarını düşünüyor. Uzmanlar, çocuklara sert ve katı yasaklar konulmasının doğru olmadığını vurguluyor. Çocuklara sert yasaklar koymak yerine saat sınırlaması koymanın daha doğru olacağını belirtiyor.

Okulların başlamasıyla aileler çocuklarını sosyal medyadan uzak tutmanın yollarını arıyor ancak iletişim çağında bu pek mümkün olmuyor. Uzmanlar anne-babalara çocuklara sert sosyal medya yasakları koymak yerine bu mecraları kullanabilecekleri bir zaman aralığı açmanın daha yerinde bir karar olduğu tavsiyesinde bulunuyor.

ÇOCUKLAR DİJİTAL MECRALARI GİZLİ KULLANABİLİR

Dijital Medya Uzmanı Abdulkadir Mercanoğlu, katı ve sert yasaklar konulduğunda çocukların bu mecraları gizli olarak kullanmanın yollarını aradığını belirterek, “Yasaklamalar yerine denetlenebilir bir şekilde bu mecraları kullanabilmelerinin önü açılmalı” dedi.

Sosyal medyada üzerinden küçük yaştaki çocuklara yönelik, istismar veya kaçırma girişimi haberlerinin arttığını hatırlatan Mercanoğlu, ailelerin basit önlemlerle sosyal medya güvenliğini sağlayabileceklerini belirtti.

ETİKETLER: