SON TV

Washington Post: Cemal Kaşıkçı’ya işkence edilip…

İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yazarı olduğu Washington Post gazetesi, Kaşıkçı'nın nasıl öldürüldüğünü gösteren ses ve video kayıtlarının olduğunu yazdı.

Washington Post: Cemal Kaşıkçı’ya işkence edilip…

ABD’nin önemli gazetelerinden Washington Post, bazı Türk yetkililerin ABD’li yetkililere, “Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü sonucunu destekleyen ses ve görüntü kayıtlarına sahip olduklarını” söylediğini yazdı.

Washington Post, “Türkler, ABD yetkililerine ses ve video kayıtlarının Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kanıtladığını söylediler” dediği haberinde şu bilgilere de yer veriyor:

“Yetkililer, ses kayıplarıyla bir Suudi ekibin Washington Post yorumcusu Cemal Kaşıkçı’yı öldürdüğüne ilişkin en güçlü kanıtlardan bazılarının elde edildiğini söylediler. Bir kişi (Kaşıkçı’nın) nasıl sorguya çekildiğini, işkence edildiğini ve sonra nasıl öldürüldüğünü duyabilirsiniz” dedi.

ABD’li gazete diğer bir haberde ise “iddia edilen cinayetin ışığında şirket yöneticilerinin Suudiler ile aralarında mesafe koyduklarını” belirtirken, diğer bir değerlendirmesinde ABD Başkanı Donald Trump’un Kaşıkçı’ya otoriterliği tercih ettiği eleştirisi yapılıyor.

‘KAYITLAR OLAYIN DETAYLARINI GÖSTERİYOR’

Haberde, yetkililerin, “Kayıtlar, bir Suudi güvenlik timinin, 2 Ekim’de konsolosluğa girişinden sonra Kaşıkçı’yı resmi bir belgeyi almak üzere göz altına aldığını, daha sonra öldürüp vücudunu parçalara ayırdığını gösteriyor.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

‘DEHŞET VERİCİ KANITLAR VAR’

Washington Post’a konuşan ABD’li ve Türk yetkililer bahsi geçen kayıtların Kaşıkçı’nın öldürülmesinden Suudi güvenlik görevlilerinin sorumlu olduğuna dair “ikna edici ve dehşet verici” kanıtlar sunduğunu ifade etti.

Haberde bir yetkilinin, “Cemal Kaşıkçı’nın sesini ve Arapça konuşan diğer adamların seslerini duyabiliyorsunuz. Onun nasıl sorgulandığını, işkenceye maruz kaldığını ve daha sonra öldürüldüğünü duyabiliyorsunuz.” şeklindeki sözleri de yer aldı.

Washington Post’un haberinde, söz konusu kayıtların ABD’li yetkililer tarafından görülüp görülmediğinin belli olmadığı, ancak Türk yetkililerin Amerikalı muhataplarına “kayıtların içeriğini” anlattıkları ifade edildi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamamıştı.

‘BÜTÜN YÖNLERİYLE İNCELENİYOR’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı’nın kaybolması soruşturmasına ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan’ın teklifi üzerine, Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin bütün yönleriyle aydınlatılması amacıyla ortak çalışma grubu kurulması kararlaştırılmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise konuya ilişkin son açıklamasında Kaşıkçı’nın akıbeti ile ilgili duyduğu haberlerden hiç hoşnut olmadığını, konuyu sonuna kadar araştıracaklarını, ancak bu olay dolayısıyla Suudi Arabistan’la ABD’nin yaptığı silah anlaşmalarını durdurmayı düşünmediğini belirtmişti.

0/5 (0 Reviews)