SON TV

Yargı camiasına 400 taze kan

Yargı camiasına 400 hakim savcı kazandırılacak. Yeni yargı mensupları ilerleyen günlerde kura çekecek. İşte ayrıntılar:

Yargı camiasına 400 taze kan

Adli Yargı Hâkim Adaylarını Seçme Sınavı’nı kazanarak bir süredir staj yapan 400 hakim – savcının daha stajlarını tamamladığı, adayların önümüzdeki günlerde HSK 1. Dairesi’nce atamalarının gerçekleştirileceği öğrenildi.

400 hakim-savcı adayının, sınavı kazanıp bir süredir staj yapan kişilerden oluştuğu öğrenildi.

SON TV’nin adli kaynaklardan edindiği bilgiye göre, adaylar için önümüzdeki günlerde Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından kura kararnamesi yayınlanacak.

Konuyla ilgili HSK 2. Daire’nin adayların mesleğe kabullerini gerçekleştirdiği, Genel Sekreterlik tarafından hazırlanacak kararnamenin Halil Koç başkanlığındaki HSK Birinci Daireye sunulacağı öğrenildi.

Halil KOÇ

NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde stajlarını tamamlayarak hakim-savcı olmaya hak kazanan 2 bin 100 taze kan kararname ile yargıya kazandırılmıştı.

Şimdi ise 400 kişiyi kapsayacak kararname ile yargı teşkilatına yeni hakim-savcıların kazandırılacağı öğrenildi. 400 kişinin bir bölümü bir süredir çeşitli adliyelerde staj yapan hâkim-savcı adaylarından oluşuyor. Diğer bir bölümü ise avukatlıktan hâkim-savcılığa geçiş yapacak kişilerden oluşuyor. Kararnamenin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.

Yargı teşkilatına kazandırılacak 400 taze kan ile görevdeki hakim ve savcıların sayısı 20 bini aşmış olacak.

BİRİNCİ DAİRE KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanlığı’nı Halil Koç yürütüyor. Daire’nin üyeleri ise; Mehmet Akif Ekinci, Selahaddin Menteş, Hamit Kocabey, Hüseyin Şahin ve Yaşar Şimşek…

Mehmet Akif Ekinci

ETİKETLER: