SON TV

Yargı dünyasını sallayan atama

Yargı dünyasının en önemli isimlerinden birisi Anayasa Mahkemesi üyesi oluyor.

Yargı dünyasını sallayan atama

Adalet Bakan Yardımcısı ve yargı dünyasının en önemli isimlerinden Selahattin Menteş’e yeni bir görev verileceği öğrenildi.

Daha önce Adalet. Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunan Menteş’in Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirleceği kaydedildi.

Kararnamenin kIsa süre içerisinde yayınlanacağı edinilen bilgiler arasında. Menteş, Adalet bakanı Abdulhamit Gül’e yakınlığı ile tanınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Danıştay kökenli Kadir Özkaya, eski Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Yıldız Seferinoğlu ve Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’i Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atamıştı.

SELAHATTİN MENTEŞ KİMDİR

3 Ekim 1970 tarihinde Malatya’ da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Elazığ ili Sivrice İlköğretim Okulu, Sivrice Ortaokulu ve Sivrice Lisesinde tamamladı.

1988 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu.

1995 yılı Eylül ayında Elazığ Adli Yargı Hâkim Adayı olarak kamu görevine başladı. Stajını bitirdikten sonra 1998 yılında Denizli Buldan hâkimi olarak atandı. Buldan da ki görevinden sonra Eskişehir-Han, Adıyaman-Gölbaşı hâkimi olarak görev yaptı. Bu görevleri sırasında Kadastro Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde çalıştı.

2006 yılında Diyarbakır’da CMK 250 maddeyle yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde üye hâkim olarak görev yaptı.

2010 yılında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerini 2012 Haziran ayına kadar yürüttü.

2012 Yaz Kararnamesi ile Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

2013 yılında Mazeret Kararnamesi ile Ankara Adliyesine atandı.

2014 Şubat-Mayıs 2017 tarihleri arasında müsteşar yardımcılığı, Mayıs 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı.

18 Ekim 2017 – 21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Müsteşar olarak görev yaptı.

21 Temmuz 2018 tarihinde Bakan Yardımcısı olarak atanan Sayın Menteş, evli ve iki çocuk babasıdır.