SON TV

Yargı İstanbul’da buluştu! Önemli açıklamalar peşpeşe geldi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleştirilen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı yargı dünyasını İstanbul’da birleştirdi.

Yargı İstanbul’da buluştu! Önemli açıklamalar peşpeşe geldi

Adalet Bölge Değerlendirme Toplantıları’nın bir diğeri İstanbul’da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla yapıldı. Toplantı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın ev sahipliğinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda gerçekleştirildi. Yüksek yargının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda önemli açıklamalar yapıldı.

Toplantıyı Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire Başkanı Halil Koç Twitter üzerinden duyurdu.

Koç tweetinde; “Adalet Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen Bölge Değerlendirme Toplantısı vesilesi ile İstanbul’da meslektaşlarımızla buluştuk“ dedi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz da Twitter üzerinden toplantıyı duyurdu. Yılmaz tweetinde; “İstanbul bölge değerlendirme toplantısında meslektaşlarımızla biraya gelip, yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının güçlendirilmesi temelinde tüm sorunlarımızı ve çözüm için önerilen konuları karşılıklı tartışmak imkanı bulduk” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çağlayan Adalet Sarayı’nda düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Gül açıklamalarında şunları söyledi:

“Hukuk düzenimizin bu reformlarla daha ileriye ulaşması uygulamaların sahiplenmesiyle mümkündür. İyi kanun unutmayalım ki iyi uygulamalarla hayat bulur. Hatta iyi uygulama yasak oyuncuya yön vermeli daha yüksek standartlarda düzenleme yapılmasını teşvik etmelidir…

Reform irademizin sahiplenilmesi ve düzenlemelerin iyi uygulanması halinde özgürlük ve güvenlik dengesi oluşacak, milletimizin adalet bekentisine uygun daha iyi yargısal işleyişler hayata geçirilecektir…

Yargının saygınlığının kararlarının saygınlığıyla mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Yargıya güven kararlarına güven ile mümkündür. Çünkü yargı kararlarıyla konuşulur. Sadece davanın taraflarının değil adalet duygusunun ve kamu vicdanını tatmin eden, sağlam, anlaşılır ve tutarlı gerekçe yargının en kuvvetli iletişim dilidir. Çünkü yargı millete kararlarıyla seslenir. Olaydan kesin hükme kadar bütün bir yargı sürecinin tek hakemi millettir…

Öte yandan bugün bazı olaylarda özellikle sosyal medyada kamu vicdanının yanlış bilgilerle yönlendirildiğini de üzülerek söylemek istiyorum”