SON TV

Yargı teşkilatından son kulisler SONTV’de

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından kulislerde hareketlilik yaşanıyor. SONTV’nin ulaştığı bilgilere göre; Abdulhamit Gül’ün görevden affını istemesiyle Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından Bakanlık ve HSK içinde de önümüzdeki birkaç gün içinde stratejik değişikliklerin olabileceği konuşulmaya başladı. İşte kulislere yansıyan son bilgiler…

Yargı teşkilatından son kulisler SONTV’de

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı kulisleri de bir hayli hareketli. Yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişiklerin olabileceği kulislerde konuşulurken, bu değişikliklerden ilkinin Bakanlık içinde yapılacağı, iki bakan yardımcısının değişeceği gelen son dakika bilgisi arasında yer alıyor.

GÖREVİNE DEVAM EDEBİLİR Mİ?
Adalet Bakan yardımcılığı için kulislerde adı geçen Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş’ın Hukuk Politikaları Kurulu’na atamasının kısa süre önce olması nedeniyle bu görevde devam edebileceği de kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.

ÖNEMLİ MESAJ
HSK üyelerinin ziyaretinde Bakan Bekir Bozdağ’ın mesajları da önemini koruyor. Yargıda çoğulculuğun önemine işaret eden Bakan Bozdağ, “Yargıda çoğulculuğu korumak zorundayız. Yargıda çoğulculuğu korumak için HSK olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Yargı, Türk milletinin yargısıdır ve bu nedenle yargıda çoğulculuk olmak durumundadır. Yargı, anayasa ve hukuka uygun olarak milletin vicdanını rahatlatacak kararlar vermelidir.” ifadelerini kullanmıştı.

BAZI BİRİMLERDE DEĞİŞİKLİK SİNYALİ
İkinci olarak Adalet Bakanlığı’nın bazı birimlerinde değişiklikler yapılacağı belirtiliyor. Bu birimlerin başında ise Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığı gelirken, bazı genel müdürler ile daire başkanlarının yerine de yeni isimlerin getirileceği öğrenildi. Son olarak Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda da önemli görev değişikliklerinin olacağı kulislere yansıyan bilgiler arasında. Buna göre; Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda Genel Sekreterlikte kritik değişiklik olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR
Peki burada süreç nasıl işliyor. Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, Genel Sekreterlik için Genel Kurul’da 3 aday belirliyor ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sunuyor. Bakan Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenen 3 aday arasından birisini Genel Sekreter olarak görevlendiriyor. Genel Sekreter Yardımcılarının değiştirilmesi durumunda ise Bakan Bozdağ, kendi belirlediği isimleri görevlendirebiliyor.

KONUŞULAN O İSİM
Bu kritik görev değişikliklerinden birine ise daha önce Bekir Bozdağ döneminde HSK’da Genel Sekreter Yardımcılığı yapan ve halen Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevini yürüten Turan Kuloğlu’nun atanabileceği değerlendiriliyor. Turan Kuloğlu’nun ikinci bir ihtimal Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü için de adının geçtiği kulislerde çokça konuşuluyor. Kuloğlu, Eski Personel Genel Müdür Yardımcılığı görevinide yürütmüştü.