SON TV

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnamede flaş kulis

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Son yılların en kapsamlı kararnamesinde Genel Sekreterliğin hazırladığı taslak metin çalışmalarında sona gelindi. Diğer yandan Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi ünvanlıların görüşmelerine de başladı. Kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği öğrenilirken, değişmesi beklenmeyen il başsavcılarına SONTV ulaştı.

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnamede flaş kulis

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran’da yayımlanacak kararnamede. Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, SONTV kulislerde konuşulan son dakika bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledi.
TASLAK ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterliğin taslak metin üzerindeki çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Diğer yandan, Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince ünvanlıların görüşmelerine de başlandığı, kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği bilgisi edinildi.
HANGİ İLLERİN BAŞSAVCILARI KALIYOR
SONTV’nin yargı kulislerinden edindiği son dakika bilgiye göre; kararname kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Sakarya, Bolu, Rize, Zonguldak, Samsun, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Konya, Aydın ve Denizli illerinin başsavcılarının değişmeyeceği öğrenildi.

BAŞSAVCILARI DEĞİŞMESİ BEKLENEN O İLLERE SONTV ULAŞTI
Ünvanlıların görüşülmeye başlamasıyla hangi illerin başsavcılarının değişeceği de netlik kazanmış oldu. Bu kapsamda; Kocaeli, Sinop, Yalova, Kırşehir, Muğla, Düzce, Kahramanmaraş, Eskişehir, Adıyaman ve Bursa başsavcılarının değişeceği öğrenildi.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün ise değişmeyeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor. Ankara’da 4 başsavcı vekilinin değişeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.