SON TV

Yargıda Birlik Derneği Bolu’da iftarda buluştu!

Yargıda Birlik Derneği Ramazan'ın son günlerinde 6. geleneksel iftarında buluştu. Yargı camiasının yoğun ilgi gösterdiği iftar Bolu'da gerçekleşti.

Yargıda Birlik Derneği Bolu’da iftarda buluştu!

Yargıda Birlik Derneği’nin (YBD) 6. geleneksel iftarı Bolu’da yapıldı. Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, Gebze, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın ve Zonguldak’da adli ve idari yargıda görev yapan Cumhuriyet Başsavcıları, Adalet Komisyonu Başkanları, İdare Mahkemesi Başkanları, hakim ve Cumhuriyet savcılarının yoğun ilgi gösterdiği iftar 29 Mayıs 2019 tarihinde Büyük Abant Oteli’nde gerçekleştirildi.

ÖNEMLİ İSİMLER İFTARDAYDI

İftara; Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit, HSK 2. Daire Üyesi Alp Arslan, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Mehmet Arı, Yargıda Birlik Derneği Başkanı Ali Nevzat Açıkgöz ve dernek yöneticileri katıldı.

Açılış konuşması için kürsüye gelen Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman dünyanın ve Türkiye’nin en büyük yargı örgütü olan Yargıda Birlik Derneğinin geleneksel iftarına doğa harikası Bolu’da ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarına ‘hoş geldiniz’ dedi.

“YBD TARİHİ BİR ROL ÜSTLENDİ”

Konuşmasına Yargıda Birlik Derneği’nin kuruluş şartları ve tarihçesi ile vizyon ve misyonuna işaret eden Cumhuriyet Başsavcısı Yaman, ”Yargıda Birlik Derneği FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının yargı içindeki tahribatlarının giderilmesi için tarihi bir rol üstlenmiş, bünyesinde, akıllarını ve vicdanlarını kiraya vermiş Hakim ve Cumhuriyet savcıları değil, kalbi vatan sevgisi ile çarpan Türk milletinin öz evlatları bulunmaktadır” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Programda ayrıca Yargıda Birlik Derneği Başkanı Ali Nevzat Açıkgöz, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner ile HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz birer konuşma yaparak Yargıda Birlik Derneğinin misyonunun devam ettiğini belirttiler, yargıda birlik ve beraberlik vurgusu yaptılar.

İftar öncesi BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Osman Yıldız’ın ney dinletisi ile başlayan program iftar sonrası sımsıcak sohbeti,şiirleri,beyit ve gazelleriyle Av.Hayati İnanç’ın “Şiir Penceresinden Hukuk ve Adalet” isimli söyleşisiyle devam etti.Program,tüm katılımcıların aile fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Bilindiği üzere; Yargıda Birlik Derneği,27/03/2015 tarihinde Ankara Valiliğine yapılan başvuru ile tüzel kişilik kazanan,yargı sisteminin geleceği konusunda endişe duyan ve inisiyatif alan yargı mensupları tarafından 2014 yılında oluşturulan Yargıda Birlik Platformu’ndan doğmuştur. Platform,tüm hakim ve savcıları kucaklayan bir anlayışla,yargıya olan toplumsal güvenin güçlenmesi için çalışmak gayesiyle dernek çatısı altında yoluna devam etmektedir.