SON TV

Yargıda Birlik Derneği’nden adli tatil çıkışı

Yargıda Birlik Derneği, yargıda alınan önlemler kapsamında işlerin ileri tarihe atılmasıyla gündeme gelen adli tatilin kısaltılmasıyla ilgili kendi görüşünü bildirdi.

Yargıda Birlik Derneği’nden adli tatil çıkışı

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sonrası Adalet Bakanlığı’nca alınan önlemler kapsamında yargıda büyük virüs önlemleri alınmış, acil işler dışında mahkemeler ileri tarihlere ertelenmişti.

Türkiye Barolar Birliği bu sebeple adli tatilin 15 gün ile sınırlandırılmasını talep etmişti. Adalet Bakanlığı ise adli tatilin 20 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’de bitmesinin uygun olacağını belirtir bir yazıyla TBB’ye cevap vermişti.

O HABER İÇİN TIKLAYIN

Yargıda Birlik Derneği, Adalet Bakanlığı’nın cevabını destekler bir açıklama yaptı.

Dernek, adli tatil ile ilgili şunları söyledi:

“Hâkimler, Cumhuriyet savcıları ve avukatlar ile tüm adli calışanları kapsayan “Adli Tatil Uygulaması” bir keyfiyet değil, bilakis anayasal kaynaklı yargı yetkisini kullanan Hâkim ve Cumhuriyet savcılarının izin haklarının etkin ve verimli bir yargılama lehine kanunla sınırlandırılması ve disipline edilmesidir.
Bu amaçla milletimizin adalet hizmetlerine erişimi ile adli süreçlerin yargısal denetimi ve diğer kurumlarla olan eşgüdümün sağlanması amacıyla “Adli Tatil Uygulaması”‘na devam edilmesi; adalet hizmetlerinin etkinliği ve verimliliği için bir zorunluluk ve aynı zamanda milletimizin de beklentisidir.”