SON TV

Yargıda Birlik: “Haksız ve ölçüsüz saldırıları kınıyoruz”

Yargıda Birlik Derneği’den, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderilen ihbar dilekçesinin ardından bazı medya organlarında tüm yargı mensuplarını suçlayıcı ve töhmet altında bırakan paylaşım ve haberler ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Mesleğinin ve görevinin gereklerini yasalara, hukuka, vicdani ölçülere göre adalet anlayışıyla fedakarca yerine getiren tüm yargı çalışanlarına karşı yapılan haksız ve ölçüsüz saldırıları kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yargıda Birlik: “Haksız ve ölçüsüz saldırıları kınıyoruz”

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gönderdiği dilekçe de yer alan iddialar sonrası bazı medya organlarında art niyetli yapılan haber ve paylaşımlarla ilgili Yargıda Birlik Derneği açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemlerde, bir kısım yargı çalışanları hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili olarak Hâkimler ve Savcılar Kurulunca gereğine tevessül edilmiş ve iddiaların araştırılması için müfettişler görevlendirilmiştir.
Söz konusu iddialarla ilgili olarak mevzuata uygun bir şekilde yürüyen sürece rağmen, bazı medya organları ve kişilerce, hukuk sistemimizin ve yargı görevlilerimizin tamamını lekeleyici ve töhmet altında bırakıcı şekilde, daha da ötesi suç teşkil edebilecek art niyetli paylaşımlar yapıldığı görülmektedir.
Ülkemizin yargı sistemi ve tüm çalışanları hakkında akla, mantığa ve gerçeğe aykırı bir şekilde olumsuz bir algı yaratarak devlet organlarını ve ülkeyi aşağılama amacı güden, kaos ortamı amaçlayan, masumiyet ilkesini ihlal eden, hiç bir ölçü tanımayan anlayışın karşısında olmak ve gerçeğin ortaya çıkmasını sağlamak Derneğimizin kuruluş amaçlarındandır. Görevini suistimal eden varsa, yasalara uygun bir şekilde yapılacak soruşturma sonucunda tesbitinin yapılması ve cezalandırılması hepimizin beklentisidir. Ancak mesleğinin ve görevinin gereklerini yasalara, hukuka, vicdani ölçülere göre adalet anlayışıyla fedakarca yerine getiren tüm yargı çalışanlarına karşı yapılan haksız ve ölçüsüz saldırıları kınıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Saygıyla kamuoyuna duyurulur.”