SON TV

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nden şaşırtan karar!

Fetullahçı Terör Örgütü dosyalarında son söze sahip Yargıtay 16. Ceza Dairesi şaşırtan bir karara imza attı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nden şaşırtan karar!

FETÖ dosyalarında son söze sahip Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ‘örgüt üyeliği’nden ceza alan bir sanığın itirazını değerlendirdi. Daire şaşırtan bir karara imza atarak, örgüte müzahir derneğe üye olmanın, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmanın, protesto gösterilerine katılmanın örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli olmadığını ifade etti. Daire, sanığın beraat etmesine hükmetti.

Fetullahçı Terör Örgütü dosyalarında son söze sahip Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yargılandığı Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyeliği’nden ceza alan bir sanığın itirazını değerlendirdi. Dosyayı değerlendiren Daire, şaşırtan bir karara imza atarak sanığın beraatına hükmetti.

Daire, örgüte müzahir derneğe üye olmanın, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmanın, protesto gösterilerine katılmanın örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli olmadığını ifade etti. Bu karar yargı camiasında ‘skandal’ olarak yorumlandı.

“ÖRGÜT ÜYESİ OLMASINA YETERLİ DEĞİL”

Daire kararında, “Örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dâhil olduğu yönünde herhangi bir delil bulunmayan sanık hakkında gizli tanık ‘Kitap’ tarafından verilen ifadenin başka delillerle desteklenmediği takdirde hükme esas alınamayacağı cihetle, örgüte müzahir derneğe üye olmak, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmak, protesto gösterilerine katılmaktan ibaret eylemlerinin sanığın konum ve kişisel özellikleri de dikkate alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşar nitelikte, silahlı terör örgütü üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler olarak değerlendirilemeyeceği gözetilerek atılı suçtan beraati yerine yazılı şekilde hüküm kurulması…” dedi.

“DERHAL SALIVERİLMESİ…”

Kararda ayrıca, “Kanuna aykırı, sanığın temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebeplerden dolayı bozulmasına, bozma gerekçelerine göre sanığın tahliyesine, başka suçtan tutuklu ya da hükümlü değil ise derhal salıverilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir” denildi.