SON TV

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkan adaylığı için bomba kulisler!

Yargıtay 8. Ceza Dairesi 26 Kasım günü başkanını seçmek için sandığa gidiyor. Peki adaylar kim? Adaylık için en favori isim kim? İşte Yargıtay'dan bomba kulisler!

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkan adaylığı için bomba kulisler!

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde 26 Kasım günü başkanlık seçimi yapılacak. SON.TV başkanlık seçimleri ile ilgili herkesin merak ettiği kulislere kulak kabarttı. Kulislerde başkanlık seçimi ile ilgili neler konuşulduğunu, kimlerin aday olacağını, kimlerin adaylıkta güçlü olduğunu öğrendi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin 4 adayının olduğu öğrenilirken SON.TV hangi adayın daha güçlü, hangi adayın şansının daha düşük olduğunu da Yargıtay kulislerinde aradı.

İŞTE O ADAYLAR

SON.TV’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin başkan adayları şu isimler;

Yargıtay 8. Ceza Dairesi ve Ceza Genel Kurulu üyesi Abdülkadir GÜNGÖREN

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Mevcut Başkanı Haydar METİNER

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Mahmut KAYA

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Üyesi Erol Güngör YÜKSEL

***

ADAYLAR KİMDİR?

Abdülkadir GÜNGÖREN

Güngören adaylar içerisinde en favori isim… HSYK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Güngören’in muhafazakarların oyunu alacağı da belirtiliyor. Ara tatile denk gelecek olan seçim nedeniyle bir kısım üyelerin seçime katılmayacağı konuşulurken buna rağmen Abdülkadir Güngören’in 200-250 rekor oy alabileceği değerlendiriliyor. Ayrıca Güngören’in muhafazakarların istişare grubunda yapılan temayül yoklamalarında da favori aday olduğu ileri sürülüyor.

Abdülkadir GÜNGÖREN

Güngören’in, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 17-25 Aralık 2013 yargı darbe girişimi sonrasında yargıdaki FETÖ’cülere karşı kurulan Yargıda Birlik Derneği’nin kurucularından olduğu, 2014 yılında gerçekleştirilen HSYK seçimleri döneminde Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde, Kahramanmaraş, Sakarya, Kocaeli, Gebze, Yalova, Eskişehir, Kütahya ve İzmir illerinde aktif olarak bütün adaylar için oy topladığı öğrenildi. Bu durumun Güngören’in adaylığı için büyük avantaj olduğu ifade ediliyor.

Bilindiği gibi Güngören hakkında geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’nde itibarsızlaştırmaya yönelik bir haber yayınlanmıştı. Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ imzasıyla yayınlanan haberde, bir yargı mensubu doğrudan hedef alınarak ‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edilmişti. ‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edilmeye çalışılan Yargıtay üyesi Abdulkadir Güngören’in geçmişte HSYK’yı kontrol eden Fetullahçı Terör Örgütü’nce özel olarak hedef alındığı, Başmüfettişlikten alınıp Kartal Adliyesi’ne düz savcı olarak atandığı öğrenilmişti… Cumhuriyet’in bu haberinde de Güngören’in hedef alınması adeta geçmişteki FETÖ’yü akıllara getirmişti. Yargı kaynakları, Güngören’in hedef alındığı bu haberin Yargıtay içinde bazı gruplara hizmet edeceğini değerlendirmişti.

Edinilen bilgiye göre, henüz kime oy vereceğini kararlaştıramayan muhafazakar adaylar bu haber sonrası kesin olarak Abdülkadir Güngören’i destekleme kararı aldı.

Cumhuriyet yine yargıyı hedef aldı! Fitne ve itibar suikastı iddiası

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

***

Haydar METİNER

8 Ceza Dairesinin mevcut başkanı olan Metiner’in destekçisinin çok az olduğu ileri sürülüyor. Metiner’in tüm ceza daireleri başkanlarının teamüller gereği oyunu alacağı, çünkü Yargıtay içerisinde başkanlar arasında bu şekilde karşılıklı bir desteğin olduğu konuşuluyor. Yaklaşık 70 Yargıtay üyesinin oyunu alabileceği kulislerde ileri sürülüyor.

Haydar METİNER

***

Mahmut KAYA

Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi olan Kaya’nın daire içerisinde herhangi bir artısının olmadığı ifade ediliyor. Kaya’nın ülkücü kanadında yer aldığı iddia ediliyor. Daire içerisinde de aktif bir çalışmasının olmadığı, bu nedenle başkan olma ihtimalinin çok zayıf olduğu konuşuluyor. Kaya’nın aynı zamanda muhafazakarlardan ve sosyal demokratlardan da oy alamayacağı değerlendiriliyor.

***

Erol Güngör YÜKSEL

Yüksel’in başka bir daire olan 11. Ceza Dairesi’nin üyesi olmasından dolayı kesinlikle şansının olmadığı söyleniyor. Edinilen bilgiye göre, Yargıtay’da başka daireden gelen başkan adayları teamüllere uymuyor, bu durum tüm Yargıtay daireleri içinde hoş karşılanmıyor. Bu nedenle de hiçbir üyeden oy alamıyor. Yani Yüksel’in 11. dairesi üyesiyken 8. Dairenin başkanlığını yapabilme ihtimali çok zayıf olarak görülüyor.