SON TV

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nden şaşırtan karar!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nden Fetullahçı Terör Örgütü'nün yargı yapılanmasının tepe isimlerinden olan Mustafa Kemal Özçelik hakkında şaşırtan karar!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nden şaşırtan karar!

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra serbest bırakılan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Mustafa Kemal Özçelik hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nden şaşırtıcı bir karar çıktı.

Dün, 9. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Özçelik ile avukatı katıldı. Dosyaya gelen bilgi ve belgelerin mahkeme heyetine başkanlık yapan Daire Üyesi Maruf Alikanoğlu tarafından okunmasının ardından esas hakkındaki mütalaayı sunmak üzere Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Kara’ya söz verildi.

MÜTALAA YARGI ÇEVRESİNİ RAHATSIZ ETTİ

Savcı Kara tarafından verilen mütalaada, Özçelik’in örgüt içinde yer aldığı, FETÖ’nün sanığın çocuğunun eğitimiyle ilgilendiği belirtildi. FETÖ toplantılarına katılan sanığın ‘himmet‘ verdiği aktarılan mütalaada, Özçelik’in FETÖ mensubu hakim ve savcılarla ilgili yürütülen süreçlerin sonuçsuz kalması için çaba sarf ettiği bildirildi. Ancak yargı çevrelerince bir savcının FETÖ’den yargılanan sanığın iddialarını gerçeğe uygunmuş gibi mütalaa vermesi dikkat çekici bulundu. 

Mustafa Kemal Özçelik

DURUŞMA SAVCISI TOPU MAHKEMEYE ATTI

Sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 314/2. maddesi kapsamında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılması istenen mütalaada, itirafçı olan Özçelik’in TCK’nin 221/4. maddesindeki etkin pişmanlık indiriminden faydalandırılmasının da mahkeme takdirinde olduğu kaydedildi. Bu durumun Savcı Kara’nın yüksek ceza istemeyerek topu mahkemeye atması şeklinde yorumlandı.

SKANDAL HÜKMÜN GERİ BIRAKILMASI KARARI

Mütalaa ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi karar verdi. Daire, önce sanık Mustafa Kemal Özçelik’e ‘FETÖ üyeliğinden’ 6 yıl hapis cezası verdi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5/1 maddeleri uyarınca ceza 9 yıla çıkarıldı. Sanığın etkin pişmanlık göstermesini dikkate alan heyet, TCK’nin etkin pişmanlığa yönelik 221/4. maddesindeki hüküm gereğince ceza 2 yıl 3 ay hapse çevrildi.

MAHKEME BAŞKANI SANIĞIN LEHİNE KARAR VERDİ

Mahkeme heyeti, Özçelik’in duruşmalardaki iyi hali nedeniyle TCK’nin 62. maddesindeki indirimi uygulayarak cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indirdi. Heyet, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. maddesi gereğince sanık hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Özçelik, kararın kesinleşmesinin ardından 5 yıl boyunca kasıtlı bir suça karışmazsa hakkındaki hüküm düşecek! FETÖ’nün yargı yapılanmasının tepe isimlerinden Mustafa Kemal Özçelik hakkında verilen bu karar yargı camiasını şaşırttı.

Bilindiği gibi, Özçelik’in FETÖ’nün mahrem imamlarından Erkan Yılmaz ile ilişkisi tespit edilmişti. Özçelik, 17-25 Aralık sürecinden sonra da örgüt ile bağının kopamadığını itiraf etmişti. Ayrıca Mustafa Kemal Özçelik’in yine azılı FETÖ’cülerden biri olan tutuklu Yargıtay eski üyesi Süleyman Pehlivan ile de ilişkisi ortaya çıkmıştı.