SON TV

Yargıtay Başkanlığı ile ilgili bomba kulis! O isim aday olacak

Yargıtay'da boşalacak Başkanlık koltuğu için yeni bir ismin daha adaylığı konuşuluyor. İşte o isim...

Yargıtay Başkanlığı ile ilgili bomba kulis! O isim aday olacak

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 23 Mart 2020 günü yaş haddinden emekli oluyor.

Yargıtay’da boşalacak Başkanlık koltuğu için 3 önemli isim adaylığını açıkladı. Bu isimler şu şekilde: Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu ve Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya…

SON.TV, yargı kaynaklarından Yargıtay Başkanlığı ile ilgili bomba bir kulis bilgisine ulaştı.

Kulislerde, Yargıtay Başkanlığı’na Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil’in de aday olacağı konuşuluyor.

Eyüp Yeşil’in aday olması durumunda en güçlü olarak gösterilen Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’yı zorlayacağı konuşuluyor.

24 Şubat 2011’de Yargıtay üyeliği’ne seçilen Eyüp Yeşil, 22 Aralık 2014’ten bu yana Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanlığı’nı yapıyor. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil

EYÜP YEŞİL KİMDİR?

08.04.1959 tarihinde Şavşat’ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Erzincan’da kısa dönem olarak yapmıştır. Kocaeli Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yeşil; sırasıyla Akşehir, Genç, Cide Hâkimliği; Dinar Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyon Başkanlığı, Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Eyüp Yeşil, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, 22.12.2014 tarihinde Yargıtay Onaltıncı Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca

MEHMET AKARCA KİMDİR?

21.01.1963 tarihinde Şirvan’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kütahya’da kısa dönem olarak yapmıştır. İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir.

 

ETİKETLER: