SON TV

Yargıtay Başkanlığı’na Mehmet Akarca aday oldu!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit 23 Mart 2020’de yaş haddinden emekliye ayrılıyor. Yargıtay'da boşalacak Başkanlık koltuğu için ilk aday belli oldu. O isim Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca...

Yargıtay Başkanlığı’na Mehmet Akarca aday oldu!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit 23 Mart 2020’de yaş haddinden emekliye ayrılıyor. Yargıtay’da boşalacak Başkanlık koltuğu için ilk aday belli oldu.

SON.TV’nin güvenilir yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, başkan adaylığını açıklayan ilk aday Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca… Akarca, adaylığını az önce açıkladı.

MEHMET AKARCA KİMDİR?

21.01.1963 tarihinde Şirvan’da doğmuştur. Karşıyaka Havva Özişbakan Lisesini bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kütahya’da kısa dönem olarak yapmıştır.

İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İŞTE O KULİSLER

Bilindiği gibi SON.TV kulislere girmişti. İşte o kulis haberinden detaylar:

Kulislere göre Mehmet Akarca, hem muhafazakârlardan, hem ülkücülerden hem solculardan oy alabilir. Akarca’nın hiçbir dezavantajının olmadığı, başkanlık konusunda en güçlü isim olduğu konuşuluyor. Akarca’nın iki dönemdir sorunsuz şekilde görev yaptığı ve temsil kabiliyetinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Mehmet Akarca

MEHMET AKARCA’NIN ÖZGEÇMİŞİ

21.01.1963 tarihinde Şirvan’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu.

İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Akarca; sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2010 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 21.10.2013 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasında Cumhurbaşkanı’nca 18.05.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir.

Başkanlık kulislerinde konuşulan ikinci isim ise Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurul Başkanı Mehmet Kürtül… Yargıtay kulislerinde Kürtül’ün ülkücü camiaya yakın olduğu, sosyal demokratlar tarafından kısmen destek alabileceği konuşuluyor. Ancak Kürtül’ün muhafazakâr gruplardan çok oy alamayacağı da değerlendiriliyor.

Mehmet Kürtül

MEHMET KÜRTÜL’ÜN ÖZGEÇMİŞİ

01.01.1956 tarihinde Osmaniye’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1979 yılında mezun sonra Osmaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kürtül; sırasıyla Varto, Çüngüş, Keles Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği ve Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Kürtül, 27.01.2010-14.09.2016 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Yargıtay 16. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 10.10.2017 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Hukuk) seçilmiş olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

Seçimlerde başkan adayı olacağı düşünülen bir diğer isim ise Yargıtay Birinci Başkanvekili Abdülhalik Yıldız… Yıldız, Ceza Genel Kurul Başkanı… Yıldız’ın bir yılı kaldığı, muhafazakârlardan oy alabileceği konuşuluyor. Yıldız’ın ülkücülerden ve solculardan ise fazla oy alamayacağı iddia ediliyor.

Abdülhalik Yıldız

ABDÜLHALİK YILDIZ’IN ÖZGEÇMİŞİ

01.01.1956 tarihinde Erzurum/Çat’ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, istanbul hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yıldız; sırasıyla Manisa, Sason, Zara, Malatya/Yeşilyurt Cumhuriyet Savcılığı, Ayvalık Hâkimliği, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdülhalik Yıldız, Yargıtay 17. Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 02.09.2016 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Ceza) seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir.

Kulislerde yine bir başka başkan adayının Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk olabileceği konuşuluyor… Selçuk’un muhafazakârlardan oy beklentisi olduğu iddia ediliyor. .

Kulislere göre, bir diğer adayı ise Yargıtay 10. Hukuk Dairesi Başkanı Halil Özdemir…  Özdemir muhafazakâr olarak biliniyor. Bir miktar oy alabileceği, ancak bunun seçimleri kazanmasına yetmeyeceği ileri sürülüyor.

SON.TV’nin araştırmaları ve aldığı kulislere göre, seçimler ilk turda sonuçlanmaz ve ikinci tura kalırsa Akarca ‘kesin’ olarak ipi göğüsler…

https://www.son.tv/yargitay-baskani-kim-olacak-iste-bomba-kulisler/

O HABER İÇİN TIKLAYIN