SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı belli oldu!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçilen isim belli oldu. İşte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı... Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı belli oldu!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Anayasa ve Yargıtay Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca yeniden seçildi.

Bilindiği gibi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi geçtiğimiz günlerde dolmuştu. Bu nedenle yeni Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı belirlemek üzere Yargıtay Genel Kurulu’nda seçim yapıldı.

294’Ü AKARCA’YA

Seçimde 376 üye oy kullandı. Yeniden aday olan Mehmet Akarca 294 oy aldı. Seçimde Genel Sekreter Yusuf Ziya Canik 5 oy, Mehmet Mutlu 2 oy, Hüsnü Uğurlu 2 oy, İsmet Yörük ise 2 oy aldı. 31 kişi boş oy kullanırken 26 oy ise geçersiz çıktı.

Bu 5 isim Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı adayları olarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu isimlerden birini 4 yıllığına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden Mehmet Akarca’yı seçti.