SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kim olacak? İşte kulislerde konuşulan adaylar!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Mehmet Akarca'nın Yargıtay Başkanı olarak seçilmesi ardından Başsavcılık seçimlerinin kulisleri başladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevi için aday olacak isimleri ilk kez SON.TV açıklıyor!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kim olacak? İşte kulislerde konuşulan adaylar!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçtiğimiz Mart ayında emekliye ayrılması ardından boşalan koltuk için Yargıtay seçime gitti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu ve Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un aday olduğu seçimin galibi Mehmet Akarca oldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Mehmet Akarca’nın Yargıtay Başkanı olarak seçilmesi ardından Başsavcılık seçimlerinin kulisleri başladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevi için aday olacak isimleri ilk kez SON.TV açıklıyor!

İŞTE YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI İÇİN ADAY OLAN O İSİMLER

Eyüp Yeşil –  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı

Bekir Şahin – Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı

Osman Atalay – Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı

Ahmet Er – Yargıtay 12. Ceza Dairesi Başkanı

SON.TV’nin yargı kulislerinden edindiği bilgiye göre, adaylar arasında en güçlü isim Eyüp Yeşil… 16. Ceza Dairesi Başkanı olan Yeşil’in Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele kapsamında çok başarılı işlere imza attığı biliniyor. Yeşil’in aday olması halinde tüm dairelerden çok sayıda oy alacağı konuşuluyor.

Edinilen bilgiye göre, Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle şu anki takvimlere göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerinin Mayıs ayının ilk haftası yapılması planlanıyor. Bu süreç zarfında yeni adayların çıkabileceği konuşuluyor.

EYÜP YEŞİL KİMDİR?

08.04.1959 tarihinde Şavşat’ta doğmuştur.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Erzincan’da kısa dönem olarak yapmıştır. Kocaeli Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yeşil; sırasıyla Akşehir, Genç, Cide Hâkimliği; Dinar Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyon Başkanlığı, Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Eyüp Yeşil, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, 22.12.2014 tarihinde Yargıtay Onaltıncı Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.

BEKİR ŞAHİN KİMDİR?

Çorum’da 1960’ta dünyaya gelen Bekir Şahin, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İzmir ve Çorum Hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şahin, sırasıyla Batman Gercüş, Kastamonu Küre, Aydın Çine hakimliği, Ağrı Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hakimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Şahin, Yargıtay üyeliğine 2013’te seçildi.

OSMAN ATALAY KİMDİR?

Osman Atalay, 1967’de Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990’da mezun olan Atalay, Konya hakim adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Nizip, Kadışehri, Eflani, Kahramanmaraş ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunan Atalay, 22 Aralık 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi. “İnfaz Hukuk ve İlamların İnfazı” adlı kitabı ve çeşitli hukuk dergilerinden yayımlanan çok sayıda makalesi bulunan Atalay, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçimle Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçildi.

AHMET ER KİMDİR?

28.04.1960 tarihinde Niğde/Çamardı Kavlaktepe Köyü’nde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1982 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Konya/Kulu’da yedek subay olarak yapmıştır. İstanbul/Sultanahmet hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Er; sırasıyla Çayıralan, Pazaryolu Cumhuriyet Savcılığı, Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, Karamürsel Cumhuriyet Savcılığı, Kırşehir, Kilis, Çanakkale, Bursa ve Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur. 24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Ahmet Er, 16.11.2015 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Yargıtay Onikinci Ceza Dairesi Başkanı seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir.