SON TV

Yargıtay karar verdi…Eşini o gün yanlız bırakan erkek yandı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bir kocayı, aile toplantısı, düğün gibi özel günlerde ve sosyal ortamlarda eşine eşlik etmeyip onu onu yalnız bırakarak duygusal ve sosyal şiddete maruz bıraktığı gerekçesiyle kusurlu buldu ve manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Yargıtay karar verdi…Eşini o gün yanlız bırakan erkek yandı

 

Boşanmaya karar veren Abdullah K. ve Elif K. çifti hakkında aile mahkemesi tarafından kadın tarafından, kusur belirlenmesi ve manevi tazminat talebinin reddine karar verildi. Tarafların itirazı üzerine dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesine gönderildi. İtirazı inceleyen Hukuk Dairesi, dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmediği, Abdullah K. ve Elif K.’nın temyiz itirazlarının yersiz olduğunu ifade etti.

TAZMİNAT ÖDEMESİNE KARAR VERİLDİ
Kararda, Abdullah K.’nın eşine aile toplantısı, düğün gibi özel günlerde ve sosyal ortamlarda eşlik etmediği, onu yalnız bırakarak, duygusal ve sosyal şiddet uyguladığı kaydedildi. Boşanma sebebiyle manevi tazminata hükmedebilmek için, tazminat talep eden tarafın kusursuz veya diğer tarafa göre daha az kusurlu olması gerektiği belirtilen kararda, boşanmaya sebep olan olayların kişilik haklarını zedelemiş olmasının da gerekli olduğu aktarıldı. Abdullah K.’nın belirlenen kusurlu davranışları Elif K.’nın kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğuna dikkat çeken Daire kararında, Elif K.’nın manevi tazminat isteğinin kabulü gerekirken, yazılı şekilde reddine karar verilmesinin doğru olmadığına, temyiz edilen hükmün bozulmasına karar verdi.

KAYNAK: SABAH