SON TV

Yargıtay ve Danıştay Başkanlığı seçimleri ertelenecek mi?

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Koronavirüs salgını ardından gözler 24-25 Mart'ta yapılması planlanan Yargıtay ve Danıştay Başkanlığı seçimlerine çevrildi. Seçimlerin ertelenmesi gündemde...

Yargıtay ve Danıştay Başkanlığı seçimleri ertelenecek mi?

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör 20 Mart 2020 günü emekliye ayrılmıştı. Bugün ise Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaş haddinden dolayı emekli oldu.

Yargıtay ve Danıştay Başkanları’nın emekli olması sonrası gözler yeni başkanların belirlenecek seçimlere odaklandı. Bilindiği gibi Yargıtay Başkanı’nın belirleneceği seçim 24 Mart, Danıştay Başkanı’nın belirleneceği seçim ise 25 Mart günü gerçekleştirilecek.

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ

Yargıtay’dan 389 ve Danıştay’dan 124 üyenin oy kullanacağı seçimlerin ülkemizde de görülen ve dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesi gündemde…

Edinilen bilgiye göre, seçimlerin koronavirüs tehlikesi sebebiyle ertelenmesi talep ediliyor.

Seçimler sebebiyle gerek Yargıtay’da gerekse de Danıştay’da çok sayıda üyenin bir araya gelecek olması tehlikeli bulunuyor. Gerek Danıştay’dan gerekse de Yargıta’ydan erteleme ile ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yok.

Bilindiği gibi başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok devlet kurumu çeşitli organizasyonlarını iptal etmişti.