SON TV

Yargıtay’da YSK seçimleri tamamlandı! Seçilen 3. üye de belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nda boşalan koltuklar için Yargıtay’da yapılan seçimler tamamlandı. Yargıtay’dan YSK’ya seçilen 3. üye de belli oldu.

Yargıtay’da YSK seçimleri tamamlandı! Seçilen 3. üye de belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nda boşalan koltuklar için Yargıtay’da yapılan seçimlerde flaş bir gelişme yaşandı. Yargıtay’dan YSK’ya seçilen 3. üye de belli oldu.

O İSİM KAZANDI

Buna göre; son ikiye kalan Ali Karaıslı ile Orhan Usta‘nın yarıştığı seçimde 5. turda ipi göğüsleyen kişi beklenildiği gibi Orhan Usta oldu.

Ali Karaıslı 4. turda 107 oy alırken 5. turda 90 oya geriledi.

Orhan Usta ise 4. turda 194 oy alırken bu oyu 5. turda 203‘e çıkardı.

4. turda 23 boş, 12 geçersiz toplam 336 oy kullandı. 5. turda ise 29 boş oy atılırken 16 tane de geçersiz oy kullanıldı. Toplam 338 katılımcı adayları oyladı.

NE OLDU?

Bilindiği gibi Yüksek Seçim Kurulu üyeliklerinin 6 üyeliği sürelerinin dolması üzerine boşalmış ve boşalan üyeliklere 3 Yargıtay ile 3 Danıştay’dan üye seçimi için süreç başlamıştı. Yargıtay’da 4 aday yarışa katıldı ve en kuvvetli aday olarak görülen Ahmet Yener geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlerde 221 oyla seçilerek Yüksek Seçim Kurulu üyesi olmaya hak kazandı.

YSK üyeliği için Mahmut Akgün, Ali Karaıslı, Ömer Kızılkaya ve Orhan Usta’nın aday olarak katıldığı seçimde geçtiğimiz günlerde Mahmut Akgün 199 oy olarak salt çoğunluğu aştı ve YSK’ya üye olarak seçildi.

5/5 (3 Reviews)
ETİKETLER: