SON TV

Yargıtay’daki seçimde flaş gelişme

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un emekliliğe ayrılmasının ardından başkanlık için adaylığını açıklayan 3 daire üyesi, 20 tur boyunca yarışmıştı. Bugün itibariyle 21. Turu yapılan seçimde flaş bir gelişme yaşandı. Kasım ayının başında adaylığını açıklayan Yargıtay Üyesi Eyüp Sabri Baydar adaylıktan çekilirken, daire üyelerinden Abdullah Yaman 21. Turda yarışa adaylığını koydu. Adayların başkan seçilebilmesi için salt çoğunluğun yani 191 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Yargıtay’daki seçimde flaş gelişme

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un emekliliğe ayrılması sonrasında boşalan başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu. Selçuk’un Kasım ayının başında emekli olmasının ardından Onbirinci Hukuk Dairesi Başkanlığı için daire içerisinden üyeler Ayşe Albayrak Doğan, Eyüp Sabri Baydar ve Adem Aslan adaylıklarını açıklamıştı. Seçimde 20 turun geride kalmasına rağmen salt çoğunluk olan 191 üye sayısına hiçbir aday ulaşamamıştı. 20 turdur süregelen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanlık seçiminde flaş bir gelişme yaşandı. Kasım ayının başında adaylığını açıklayan Eyüp Sabri Baydar adaylıktan çekilirken, daire üyelerinden Abdullah Yaman yarışa dahil oldu.

EN ÇOK OYU YENİ ADAY YAMAN ALDI
Selçuk’un emekliliğe ayrılması sonrasında 3 Kasım günü başlayan seçimlerde ise 21. ve 22. Turlar bugün yapıldı. Seçimin 21. turunda yarışa yeni dahil olan Abdullah Yaman 140 oy, Ayşe Albayrak Doğan 128 ve Adem Aslan ise 33 oy aldı. Ancak Yaman, salt çoğunluk olan 191 üyenin oyunu alamadığı için seçim 22. tura kaldı. Seçimin 22. turunda ise, Abdullah Yaman 144 oy, Ayşe Albayrak Doğan 137 ve Adem Aslan ise 19 oy aldı. Adaylar bu turda da salt çoğunluğa ulaşamadığından seçim devam ediyor.

SALT ÇOĞUNLUĞUN OYUNU ALAN BAŞKAN SEÇİLECEK
Yargıtay’ın seçim mevzuatında, adaylığını açıklayan üyelerin başkan seçilebilmesi için Yargıtay’ın toplam üye kadro sayısı, yani 380 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu durumda adaylardan birinin başkan seçilebilmesi için 191 üyenin oyunu alarak diğer adaylara üstünlük sağlaması gerekiyor.