SON TV

Yargıtay’dan o haberlere tepki

Yargıtay Başkanlığı Basın Müşaviri Barış Kaba, sosyal medya hesabından Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’i kabul etmesiyle ilgili açıklama yaptı. Kaba, yaptığı açıklamada, “Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın söz konusu kabulü, diğer devlet erkânının da her daim yaptığı gibi, devletin her kademesinden, yargı ve kamu bürokratları ile gerçekleştirdiği rutin kabullerden biridir.Bir nezaket ziyareti şeklinde gerçekleşen görüşmenin 'hukuksuz, etik dışı, soruşturma dosyasına el atma' gibi yorum ve iddialar şeklinde haberleştirilmesini üzüntüyle karşılıyorum” dedi.

Yargıtay’dan o haberlere tepki

Yargıtay Başkanlığı Basın Müşaviri Barış Kaba, sosyal medya hesabından Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’i kabul etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bazı yazılı, görsel, sosyal ve internet medya organlarında paylaşılan Yargıtay Başkanımız Sayın Mehmet Akarca’nın Ankara İl Emniyet Müdürü Sayın Engin Dinç’in kabulünü konu alarak mesnetsiz iddialar ve iftira niteliğindeki yorumları kınıyorum. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın söz konusu kabulü, diğer devlet erkânının da her daim yaptığı gibi, devletin her kademesinden, yargı ve kamu bürokratları ile gerçekleştirdiği rutin kabullerden biridir.


Bir nezaket ziyareti şeklinde gerçekleşen görüşmenin ‘hukuksuz, etik dışı, soruşturma dosyasına el atma’ gibi yorum ve iddialar şeklinde haberleştirilmesi bir basın mensubu olarak üzüntüyle karşılıyorum. Her meslekte olduğu gibi gazetecilik mesleğinin de ilke ve etik kurallarının olduğunu hatırlatmak isterim. Habercinin sanki o an oradaymış ve konuşmalara şahit olmuşçasına manipüle etme kastıyla haberleştirerek ‘kulis haber’ kisvesine sığınarak haberleştirmek medya etiği ile bağdaşmaz. Adli yargının tepe noktasındaki köklü bir kuruluş ve mensuplarına yapılan mesnetsiz ithamlarla yargı ve yargı camiasını yıpratmanın hiç kimseye bir fayda sağlamayacağı aşikârdır.”