SON TV

Yargıtay’dan tüm cep telefonu kullanıcılarını ilgilendiren emsal karar

Yargıtay, kota aşımı sebebiyle 7 bin liralık faturayla karşı karşıya kalan tüketicinin açtığı davada emsal bir karara imza attı. GSM şirketinin kota aşımını aboneye bildirmekle yükümlü olduğuna kararı veren Yargıtay, tüketiciyi haklı buldu

Yargıtay’dan tüm cep telefonu kullanıcılarını ilgilendiren emsal karar

Adana’da yaşayan bir kişi, yurt dışına çıkmadan abonesi olduğu GSM şirketinden özel konuşma ve internet paketi aldı. Yurt dışında atın aldığı 120 dakika konuşma ve yurt dışı 10 gb interneti kullanan abone, Türkiye’ye döndüğünde kota aşımı sebebiyle adresine gelen 7 bin liralık faturayla karşılaştı. Mahkemeye başvuran tüketiciye Yargıtay’dan iyi haber geldi. Yüksek mahkeme, kota aşımını aboneye bildirmeyen GSM firmasını kusurlu buldu.

7 BİN LİRANIN İADESİNİ TALEP ETTİ

GSM bayisinin yolunu tutan abone, kota aşımının tarafına bildirilmediğini öne sürüp ödediği 7 bin liranın iadesini talep etti. Olumsuz cevap alan mağdur abone bu kez Adana 1. Tüketici Mahkemesi’nde GSM firması aleyhine dava açtı. Yurt dışında İnternet ve konuşma paketini sorgulayarak kullanmaya başladığını, davalı GSM şirketince paket kota aşımı sebebiyle süresinde ve gerektiği gibi uyarılmadığını kaydetti.

Sorgulamalarda kotanın bittiğinin bildirilmediğini, kendi kusuru ile kota aşımını gerçekleştiği varsayılsa da ücretlendirmenin fahiş olduğunu, davalı işlemlerinin tüketici haklarını ihlal ettiğini belirtti. Davalının kusuru sebebiyle vergiler dahil ödenen 7 bin TL’nin faiziyle iadesini istedi. Mahkemede savunma yapan GSM avukatı ise, yapılan işlemlerde tüketicinin korunması hakkındaki mevzuata aykırı herhangi bir hata bulunmadığını, davacının iddialarının doğru olmadığını iddia ederek davanın reddini talep etti.

YARGITAY EMSAL BİR KARARA İMZA ATTI

Mahkeme, davacının yurt dışında satın aldığı İnternet paketini kullanması üzerine davalı tarafın müşteri hizmetleri tarafından internet kullanımı ve fazla kullanım sebebiyle bilgilendirildiğine dikkat çekti. Bu durumun haksız şartlardan olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Karar davacı tarafından temyiz edilince devreye Yargıtay 3. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, GSM firmasının kota aşımı bilgilendirmesi yapmadığına dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 6/1-b ve 12/3 maddeleri uyarınca GSM firmasının kota aşımı halinde tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğü bulunmasına rağmen bu yükümlülüğe uygun hareket etmemiştir. O halde; mahkemece davalı iletişim hizmetleri şirketi tarafından kota aşımı nedeniyle davacı tüketiciyi bilgilendirmediği anlaşılmakla; davacının yurt içi tarifesi üzerinden hesaplama yapılması için bilirkişiden ek rapor alınarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Karar oy birliği ile bozulmuştur.”

ETİKETLER: