SON TV

Yatırımcılara Bakan Ruhsar Pekcan’dan dev müjde

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan yatırımlara yönelik dev bir destek müjdesi...

Yatırımcılara Bakan Ruhsar Pekcan’dan dev müjde

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Pekcan başkanlığında İstişare Kurulu’nun 14’üncü Toplantısı, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Bakan Pekcan, toplantıda yaptığı konuşmada, mayıs ayında açıklanan ihracat rakamlarına değinerek, yıllık bazda ihracatta düşüş olmasına rağmen mayıs ayında nisan ayına göre bir toparlanma ivmesi görüldüğünü dile getirdi. Bayram tatilleri nedeniyle daha az çalışma gününe rağmen mayısta nisan ayına göre ihracatın yüzde 10,8 arttığını belirten Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının ilk 5 ayda yüzde 74,6 olarak gerçekleştiğini, altın hariç bakıldığında bu oranın yüzde 80’e çıktığını söyledi.

Mayıs ayında ara malı ve yatırım malı ithalatının toplam ithalatın yüzde 91,2’sini oluşturduğuna dikkat çeken Pekcan, şunları kaydetti:

HAZİRAN AYI BİR GEÇİŞ DÖNEMİ OLACAK

“İnşallah bunun en kısa zamanda üretime ve ihracata dönmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde hem en çok ihracatçı olduğumuz Avrupa Birliği ülkelerinin yeniden toparlanmasını bekliyor hem de dünya genelinde kademeli bir normalleşmeye geçişin olacağını düşünüyoruz. Bizim için haziran ayı bir geçiş dönemi olacak, ama biz bu geçiş dönemini çok hızlı atlamak durumundayız. Sağlık alanında göstermiş olduğumuz performansımıza dayalı ayrışmamızı ekonomi ve ticaret alanında da göstermek zorundayız. Bunun için el ele vererek sizlerle doğru, yerinde adımlar atmamız ve devletimizin kaynaklarını en uygun ölçüde, doğru adreslerde kullanmamız lazım. Ben bu süreci, üretim kapasitemiz, eğitimimiz, iş gücümüz ve Türkiye’de iş insanlarımızın ve ihracatçılarımızın dinamizmi ile çok başarılı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum.”

Mayıs ayında Sanal Ticaret Heyetlerine Özbekistan ve Kenya ile başladıklarını hatırlatan Bakan Pekcan, bunun Hindistan ve Güney Kore ile süreceğini, devamında Almanya ve Pakistan ile yapılacağını söyledi. 1-3 Haziran’da yapılan ilk sanal fuarın da çok başarılı tamamlandığını aktaran Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sanal ticaret heyetlerini ve sanal fuarları Ticaret Bakanlığı olarak desteklemeye devam edeceklerini, e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini de aynı şekilde destekleneceğini belirtti.