SON TV

Yaz Kararnamesinde flaş kulis

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararnamenin, son yılların en kapsamlı kararnamesi olacağı öğrenilirken, taslak çalışmaları da son hızıyla devam ediyor. 17 Haziran’da yayımlanacak olan kararnameyle değişme ihtimali yüksek olan ve kulislerde konuşulan il başsavcılarına SONTV ulaştı.

Yaz Kararnamesinde flaş kulis

Yargı camiasının gözü HSK tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi’ne çevrildi. HSK tarafından daha önce açıklanan prensip kararlarına göre 17 Haziran’da yayımlanacak olan kararnamenin son yılların en kapsamlı kararnamesi olacağı öğrenildi. Bu kapsamda, görev yaptığı bölgede süresini dolduran yaklaşık 4 bin yargı mensubunun cep telefonuna kısa mesaj gönderildi.
ÜNVANLILAR HAZİRAN’IN İLK HAFTASI GÖRÜŞÜLECEK
Beşinci, dördüncü, üçüncü, ikinci ve birinci bölgede hizmet yılını tamamlayan veya özel durum bildiren hakim ve savcıların görev yerlerinin tespiti için çok ince bir çalışma yürütülürken, ünvanlıların ise Haziran’ın ilk haftası HSK Birinci Dairesince görüşülmeye başlanacağı bilgisi edinildi.
DIŞ DÜNYA İLE İLİŞİĞİ KESTİLER
5 binin üzerinde yargı mensubunu kapsayacak olan kararnameyle ilgili çalışmalar Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık ve 3 tetkik hakim tarafından mesai mefhumu olmaksızın tüm hızıyla sürdürülüyor. Kararnamenin zamanında ve eksiksiz olarak tamamlanması, tek bir yargı mensubunun dahi açıkta kalmaması için kararname taslağını hazırlayan Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık ve 3 tetkik hakim bu süreçte hem ziyaretçi kabul etmiyor hem de telefonlarının internetini kapatarak dış dünyayla ilişiğini kesmiş durumda.
HANGİ İL BAŞSAVCILARI DEĞİŞECEK
Diğer yandan kararnameyle değişme ihtimali yüksek olan ve kulislerde konuşulan il başsavcılarına SONTV ulaştı. Buna göre; Kocaeli, Bursa, Düzce, Yalova, Kahramanmaraş ve Muğla illerinin başsavcılarının yüksek ihtimalle değişmesi beklenirken, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Can Tuncay’ın ise Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili olacağı yargı kulislerinde konuşuluyor.