SON TV

Yaz kararnamesinde flaş kulis… O hakimler de kararname kapsamına alındı

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Son yılların en kapsamlı kararnamesinde Genel Sekreterliğin hazırladığı taslak metin çalışmalarında sona gelindi. Adalet Bakanlığında tetkik hakim olarak görev yapan çok sayıda hakimin de kararname kapsamına alındığı öğrenildi. Diğer yandan Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi ünvanlıların görüşmelerine de başladı. Kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği, İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise bir değişiklik yapılmayacağı yargı kulislerinde konuşulanlar arasında.

Yaz kararnamesinde flaş kulis… O hakimler de kararname kapsamına alındı

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran’da yayımlanacak kararnamede. Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, SONTV kulislerde konuşulan son dakika bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledi.
TASLAK ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterliğin taslak metin üzerindeki çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Diğer yandan, Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince ünvanlıların görüşmelerine de başlandığı, kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği bilgisi edinildi.
O HAKİMLER DE KARARNAME KAPSAMINA ALINDI
Daha önce Adalet Bakanlığı’nda 770 tetkik hakimin görev yaptığını, 460 tetkik hakimin geçici görevle Bakanlığa alındığını siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık. Bakanlıkta görev yapan kontenjan fazlası yaklaşık 500 tetkik hakimden birçoğunun Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran 2022 tarihinde yayımlanacak kararname ile çeşitli bölgelere atanacağı kulislerde konuşuluyor.
BAŞSAVCILARI DEĞİŞMESİ BEKLENEN O İLLERE SONTV ULAŞTI
Ünvanlıların görüşülmeye başlamasıyla hangi illerin başsavcılarının değişeceği de netlik kazanmış oldu. Bu kapsamda; Kocaeli, Sinop, Yalova, Adana, Kırşehir, Muğla, Düzce, Kahramanmaraş, Eskişehir, Adıyaman ve Bursa başsavcılarının değişeceği öğrenildi.
İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün ise değişmeyeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor. Ankara’da 4 başsavcı vekilinin değişeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.
DANIŞTAY SEÇİMLERİ BU HAFTA
Danıştay’da 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekliye ayrılan 8 üyenin yerine 4 yeni üye seçilecek. Danıştay’a 3 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 1 üye ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilecek. Danıştay üyeliği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilecek ismin Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş’un olduğu kulislerde konuşulurken, seçimlerin bu hafta yapılacağı öğrenildi.