SON TV

Yeni adli yıl yarın başlıyor

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen, Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği'nin genelgesiyle 20 Temmuz'da başlayan adli tatil boyunca, adliyelerde görev yapan nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalar görüldü.

Yeni adli yıl yarın başlıyor

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen, HSK Genel Sekreterliği’nin genelgesiyle 20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona eriyor. Adli tatil süresince adliyelerde görev yapan nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaların duruşmalarını yaptı. Diğer davalar ise yeni adli yıla kadar ertelendi. Yüksek yargı organları Danıştay ve Yargıtayda da bu süreçte nöbetçi heyetler görevlerinin başındaydı. Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamında değildi. Adli tatilin sona ermesinin ardından 2021-2022 adli yılı yarın yapılacak törenle başlayacak.

YARGITAY’IN YENİ BİNASINI BAŞKAN ERDOĞAN AÇACAK

Yargıtay Başkanlığınca yeni adli yıl dolayısıyla yarın 2021-2022 adli yıl açılış töreni yapılacak. Yargıtay Başkanlığının yapımı tamamlanan yeni hizmet binasının açılışının da düzenlendiği törene, Başkan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Törende, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu birer konuşma yapacak.