SON TV

Yeni Zelanda teröristi Brenton Tarrant kimdir? Twitter hesabında neler yazmış!

Yeni Zelanda'da 49 müslümanı ağır silahla katleden terörist Brenton Tarrant kimdir? Kapatılan Twitter hesabında bakın neler yazmış!

Yeni Zelanda teröristi Brenton Tarrant kimdir? Twitter hesabında neler yazmış!

Yeni Zelanda’da dün kılınan Cuma namazı sırasında müslümanlara yönelik hain ve kalleş bir terör eylemi gerçekleştiren Brenton Tarrant kimdir sorusu bugün Google’de en çok sorulan sorular arasında yer aldı. Brenton Tarrant adındaki hain Cuma namazı sırasında iki camiye yönelik ağır silahlarla saldırı gerçekleştirerek 49 kişiyi öldürdü. Katliamı gerçekleştiren Brenton Tarrant’ın önce Türkleri ve İstanbul’u hedef alan bir manifesto yayınladığı görüldü. Yakalanan ve 5 Nisan’a kadar gözaltına tutulacak, 5 Nisan günü duruşmaya çıkacak olan katliamcı Brenton Tarrant’ın Türkler’e yönelik yazdığı ve Ayasofya ile ilgili sözlere yer verdiği manifestosu ırkçı söylemlerle dolu…

Yeni Zelanda teröristi Brenton Tarrant’ın kendi hesabı üzerinden yayınladığı 74 sayfalık manifestosunda; saldırıyı 2 yıl önce planladığı ve katliam öncesinde Twitter hesabından bir manifesto yayınladığı görüldü. Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’ten ilham aldığını yazmış. Katliamcı, manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

Brenton Tarrant, manifesto, yeni zelanda, türkiye

“Türklere” başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş: “Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz.  Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”

Katliamcının saldırıyı gerçekleştirirken başlattığı canlı yayınında bir oyunmuş gibi çekim yaptığı görülüyor. Bir savaş-öldürme oyunu oynadığı izlenimi verir gibi 49 cana kıyan hainin elindeki silahın üzerinde ise daha önce müslümanlara yönelik katliamlar gerçekleştiren hainlerin adları yer alıyor. Gerçek bir oyunmuş gibi katliam gerçekleştiren kalleşin bir değil birçok ağır silahı bulunuyor. Silah değiştirerek canlara kıyan ve etrafa rastgele ateş açan hain katliamcı saldırıyı gerçekleştirmesi ardından güvenlik ekiplerince hemen gözaltına alındı. Kendisinin arkasında yer alan 3 kişi de gözaltına alındı.

BRENTON TARRANT'IN TWITTER HESABI

BRENTON TARRANT’IN TWITTER HESABI

Twitter, katliamın ardından saldırgan Brenton Tarrant’ın hesabını askıya aldı. Facebook da daha sonra saldırganın hesabını arama sonuçlarından çıkardı.

BRENTON TARRANT’IN TWITTER HESABI

BRENTON TARRANT'IN TWITTER HESABI
Askıya alınmadan önce Tarrant’ın Twitter hesabında yer alan paylaşımlar.
0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: