SON TV

Yerli robot ARAT, her türlü arazide dörtnala koşacak

Konya’da, AkınRobotics fabrikasında prototipi tamamlanan, yerli yazılımlarla çalışan robot ARAT insanları tanıyor, öğrendiği bilgileri yorumluyor. 4 ayağı ile arazi robotu olarak geliştirilen ARAT, arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek

Yerli robot ARAT, her türlü arazide dörtnala koşacak

Konya’da, AkınRobotics fabrikasında prototipi tamamlanan  4 ayağı ile arazi robotu olarak geliştirilen, her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlanan, yük taşıma özelliğine de sahip olan ARAT, arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

TAMAMEN YERLİ YAZILIM

İnsansı robotların dezavantajları düşünülerek arazi şartlarına uygun ve dört ayaklı tasarlanan ARAT’ın 12 eklem noktası bulunuyor. Tamamen yerli yazılımlarla çalışan robot, yapay zeka ve görüntü işleme yazılımına sahip. Ayrıca ARAT, derin öğrenme sistemi sayesinde insanları tanıyor, öğrendiği bilgileri yorumluyor, yaş ve cinsiyet analizi yapabiliyor.

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNDE KULLANILABİLECEK

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, “ARAT, 4 ayağı ile arazi robotu olarak geliştirildi ve her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Yük taşıma özelliğine de sahip olan ARAT, arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek” diye konuştu.

ETİKETLER: