SON TV

Yılın en uzun günü bitti. Yaz Gün Dönümü nedir?

Yaz gün dönümü yani en uzun gün bugün 21 Haziran'da gerçekleşti. Peki Yaz gün dönümü nedir? 21 Haziran yaz gün dönümünün özellikleri nelerdir?

Yılın en uzun günü bitti. Yaz Gün Dönümü nedir?

Neredeyse her yıl 21 Haziran’da yaşanan en uzun gün yaşandı. Kuzey Yarımküre en uzun günü yaşarken güney yarım küre en uzun geceyi yaşadı. Kuzey Yarımküre’de en uzun günün yaşanmasının ardından günlerin kısalması başlayacak. 23 Eylül’de gece ve gündüzün eşitlenmesinin ardından ise en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık’a doğru ilerleyeceğiz.

YAZ GÜN DÖNÜMÜ NEDİR?

Yaz Gün dönümü, Kuzey yarım küre için 21 Haziran’da yaşanmaktadır. Güneş ışınlarının Yengeç Dönencesi’ne dik bir şekilde indiği bugünde Güney Yarımküre’ye en eğik şekilde inmektedir.

Bu nedenle 21 Haziran’da Kuzey Yarımküre’de gün uzun sürerken Güney Yarımkürede tam tersi yaşanmaktadır. Yani Güney Yarımküre, 21 Haziran’da en uzun gecesini yaşar. Kuzey Yarımküre’de günler kısalmaya başlarken Güney Yarımküre’de uzamaya başlar.

Yaz Gün dönümü’nde saat 12’de Yengeç dönencesindeki gölge boyu 0 olur. Aydınlanma çizgisinin sınırları kutup dairelerinden geçer. Böylece Kuzey Kutup Dairesi 24 saat gündüz, Güney Kutup Dairesi ise 23 saat süreyle gece olur.

Genellikle 21 Haziran’da gerçekleşen Yaz Gün dönümü 4 yılda bir 20 Haziran yaşanır.

GÜN DÖNÜMLERİ NELERDİR? GÜN DÖNÜMLERİ NE ZAMAN?

21 Mart: Kuzey Yarımküre’de ilkbaharın başladığı 21 Mart’ta gece ve gündüz süreleri eşitlenir. (Ekinoks)

21 Haziran: Kuzey Yarımküre için en uzun gündüzün yaşandığı 21 Haziran’da en kısa gece de yaşanırken yaz mevsimi başlar. Bugüne Yaz gün dönümü denir.

23 Eylül: İkinci kez gece ve gündüz eşitlenirken Kuzey Yarımküre’de yaz biter ve sonbahar başlar. (Ekinoks)

21 Aralık: En uzun gece yaşanırken en kısa gündüz yaşanır ve Kuzey Yarımküre için kış başlar. Bugüne Kız gün dönümü denir.

EN UZUN GÜN KAÇ SAAT?

Kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutbunda ise 24 saat gece yaşanır. Ülkemizde en uzun gündüz süresini bugün en kuzeydeki Sinop yaşadı. Sinop’da bugün güneş 05.04’te doğup akşam 20.19’da battı. Sinop’ta bugün gündüz 15 saat 15 dakika sürdü.

İstanbul’da ise 05.32’de doğan güneş, 20.40’da battı. İstanbul 15 saat 8 dakika gündüz yaşadı.

EKİNOKS NEDİR?

Gün ve gecenin eşit olduğu günlere ekinoks denir. Yılda 2 kez ekinoks yaşanır. 21 Mart ve 23 Eylül’de yaşanan ekinokslarda gece ve gündüz süreleri eşittir.

21 Mart’ta yaşanan ekinoks ile Kuzey Yarımküre’de kış biter ve ilkbahar başlar. 23 Eylül’de yaşanan ekinoks ise yazın bitip sonbaharın başlangıcının habercisidir.