SON TV

YÖK, YDS sonucu olmayanlara şartlı kayıt hakkı tanıdı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik gibi lisansüstü programlara başvuracak adaylar ile doktora veya sanatta yeterliliğe başvuracak araştırma görevlilerine, YDS puanları ile ilgili belgelerini, sınav sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı verdi.

YÖK, YDS sonucu olmayanlara şartlı kayıt hakkı tanıdı

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 27 Eylül’e ertelenen Yabancı Dil Sınavına (YDS) ilişkin Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) başvuran adaylar, YDS puanlarını gösteren sonuç belgeleri olmadığı için yükseköğretim kurumlarında açılan lisansüstü programlara başvuru yapamadıklarını açıklamıştı.

‘ŞARTLI KAYIT’ HAKKI VERİLDİ

Bu süreçte adayların mağdur olmaması adına YÖK tarafından 2020-2021 güz dönemi lisansüstü başvurularına mahsus olmak üzere, lisansüstü programa başvuru sırasında ilgili üniversitelerce aranan “YDS puanının değerlendirme işlemlerine katılmamasına ve kayıt hakkı kazanan adayların şartlı kaydının yapılması” kararlaştırıldı.

ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

Araştırma görevlileri için de doktora veya sanatta yeterlilik başvuru ve kabul şartları arasında yer alan yabancı dil puanı belgesinin süresi bitenlerin, “yüksek lisans programına kayıt yaptırdıkları dönemde ibraz ettiği puanların kullanılarak şartlı kayıtlarının yapılmasına” imkan tanındı.

5 GÜN İÇERİSİNDE İBRAZ EDİLECEK

Başvurularını yabancı dil puanları bulunmadan yapan adayların, ÖSYM’nin 27 Eylül 2020 tarihli YDS sonucunun açıklamasını takip eden 5 gün içinde mesai bitimine kadar sonuç belgelerini ilgili yükseköğretim kuruluna ibraz etmeleri gerekecek.

Belgelerini belirlenen tarihe kadar ibraz etmeyenlerin işlemleri, kayıt şartlarını sağlamadıklarından dolayı iptal edilecek.