SON TV

Yörsan Gıda konkordato ilan etti (Konkordato nedir?)

Süt devlerinden Yörsan, borçları nedeniyle konkordato talep etti. Yörsan Gıda’ya yönelik bazı alacaklıların ise icra takibine geçtiği öğrenildi. Yörsan'dan zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin şirket dengesini bozduğu öne sürüldü. Peki konkordato nedir?

Yörsan Gıda konkordato ilan etti (Konkordato nedir?)

Süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsan Gıda’nın borçlarını geri ödeme zorlukları nedeniyle konkordato başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Süt ve süt ürünleri sektöründe yarım asrı geride bırakan Yörsan Gıda konkordato istedi. Dava dilekçesinde, şirketin mali güçlük içinde olduğu kaydedildi. Dilekçede, konkordato kararı verilmesi halinde Yörsan’ın yeniden etkin bir biçimde faaliyetlerini sürdürebileceği kaydedildi. Konkordato isteyen Yörsan hakkında bazı alacaklıların ise birkaç gün önce icra takibine geçtiği belirlendi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre başvuru Salı günü Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapıldı.

Gazeteye bilgi veren konuya yakın bir kaynak üç temel unsurun Yörsan Gıda’nın finansal görünümünü olumsuz etkilediğini ifade etti:

*Zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş

*Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle yükselen lojistik giderleri

*Yükselen kredi maliyetleri

*Haberde Yörsan Gıda’nın bazı alacaklılarının ise icra takibine geçtiği ifade edildi.

YARIM ASRI DEVİRDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atıldı. 1984 yılında Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kuran Yörsan 4 yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı.

ÇOĞUNLUK HİSSE ABRAAJ’IN

Ocak 2018 tarihli ticaret sicil gazetesine göre Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisse ise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan biri olan Şerafettin Yörük’e ait. Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Bloomberg’in 3 ay önceki haberine göre Yörük, ‘adil olmayan sermaye artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine neden olunduğu’ gerekçesi ile yargı yoluna gitmişti.

6 ŞİRKETTE YATIRIMI VAR

Öte yandan, Ortadoğu’nun en büyük özel sermaye fonu olan ve Türkiye’de toplam 6 şirkette yatırımı olan Abraaj Group, bünyesindeki şirketleri ABD’li Colony Capital şirketine satmaya karar verdiğini açıklamıştı.

Konkordato nedir?

Konkordato, şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurdukları hukuki bir yöntem.

Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir anlaşma niteliği taşıyor.

Konkordato başvurusu kabul edilen şirketlerde alacaklılar haciz işlemi yapamıyor, bankalar kredilerini isteyemiyor, ipotekler satışa çıkarılamıyor ve devlet bir çeşit geçici koruma sağlamış oluyor.

Konkordato, borçlu şirketlerin mali durumunu düzeltip iflastan kurtulmasını ve alacaklıların da belli bir vadeyle alacaklarını temin etmelerini amaçlıyor.

ETİKETLER: