SON TV

YSK neden sadece büyükşehir seçimini iptal etti? O isim konuştu!

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesi kararıyla İstanbul seçmeni, büyükşehir belediye başkanını belirlemek için 23 Haziran’da bir kez daha sandık başına gidecek. Peki YSK neden sadece büyükşehir seçimini iptal etti?

YSK neden sadece büyükşehir seçimini iptal etti? O isim konuştu!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, partilerin dünkü grup toplantıları esnasındaki izlenimlerini ve yaptığı bazı görüşmelerden elde ettiği bilgileri paylaştı. İşte detaylar:

AK Parti grubunda popülariteleri yerinde olan iki isim Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ve YSK Temsilcisi Recep Özel’di.

Türkiye’nin İstanbul seçimlerinin iptal kararını öğrendiği isim olan Recep Özel, gerekçeli kararın yazılmasının 15 gün sürebileceğini söyledi.

Özel, YSK üyelerinin, sandık kurullarının teşekkülüyle ilgili ilçe seçim kurullarından gelen yanıtlardan ikna olmadıklarını söyledi.

Aynı zarfta dört oy yer aldığı halde neden sadece büyükşehir belediye başlanlığı seçimleri iptal edildi? Sandık kurullarının sebep olduğu yanlışların İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde “müessir sonuç” oluşturduğuna dikkat çekti. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark 13 bin 729’du. YSK, İstanbul seçimlerini 225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi olmaması nedeniyle iptal etti. Seçim sonucunda etkili olacak müessir fiili ise 22 tane sayım döküm cetvelinin boş, 101 tanesinin ise imzasız olması oluşturuyor.

Recep Özel, “Her sandıkta 300 kişinin oy kullandığı düşünüldüğünde ortalama 40 bin oya karşılık geliyor” dedi. Ancak ilçelerdeki oy farkları on binlerle ifade edildiği için iptal cihetine gidilmemiş.

CHP grubuna geçip Kılıçdaroğlu’nu izledim ve grup toplantısı sonrası bir araya geldik.

“Boykot yerine seçimlere girme kararı aldınız. Bu kararı alırken zorlandınız mı?” siye sordum. “Zorlanmadık” dedi. Ardından ekledi:

“Boykotu öneren arkadaşlarımız da oldu, sandığa gitmeyelim diyen arkadaşlarımız da oldu ama hem Parti Meclisi hem de milletvekillerinin büyük bir ağırlığı ‘Hayır gitmeliyiz, mücadelemizi yapmalıyız ve sonuç almalıyız çünkü biz mücadelenin galibiyiz, mağduru değiliz ki niye bir gerekçe yaratıp da boykot edelim’ dediler. Bir daha yeneceğiz. Bir daha yeneceğiz. Üstelik büyük farkla yeneceğiz bu sefer. Çünkü gerçekten de İstanbul’un vicdanı rahatsız.”

YSK’nın kararından sonra yerel seçimleri “Türkiye’nin seçimlerine” döndürmeyi düşünüyor mu? CHP Lideri “Yoo yine yerel seçim” karşılığını verdi.

yazının tamamı için tıklayınız

ETİKETLER: