SON TV

YSK seçimleri yaklaşıyor.. İşte bomba kulisler!

Yılbaşında görev süresi dolacak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinin yerine seçilecek isimlerle ilgili Yargıtay kulisleri hareketlenmeye başladı. SON TV, YSK üyeliği için Yargıtay’da aday olacağı konuşulan o isimlere ulaştı. İşte o isimler..

YSK seçimleri yaklaşıyor.. İşte bomba kulisler!

Mevcut YSK üyelerinin görev süresi yılbaşında dolacak. Görev süresi dolan üyelerin yerine kimlerin seçileceği merak konusu olurken, SON TV YSK üyeliğine adaylık için Yargıtay kulislerinde konuşulan o isimlere ulaştı.

İŞTE O İSİMLER
Yargıtay kulisleri YSK üyeliğine aday olmayı düşünen isimlerle hareketlendi. Adaylık için Yargıtay’ın en önemli dairelerinden birçok kişinin ismi kulislerde dolanıyor. İşte SON TV’nin ulaştığı kulis bilgileri:

Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi Fuzuli Aydoğdu

Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır

Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi Mehmet Osmanoğlu

Yargıtay 7. Ceza Dairesi üyesi Fehmi Tosun

Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Celal Albay

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta

Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi Nadir Güngüneş

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi üyesi Mikail Özdemir (fotoğraftaki) ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Ertan Aydın adaylık için kulis yürütüyor.

SEÇİME YAKIN ADAYLIK AÇIKLAMALARI BEKLENİYOR
YSK üyeliği seçimine az bir zaman kala Yargıtay üyelerinin adaylıklarını açıklaması bekleniyor. Her biri geçmişinde ve şu anki görev yaptıkları dairelerde önemli işlere imza atan Yargıtay üyelerinden kimin toplam üye sayısının salt çoğunluğunu alarak YSK üyeliğine seçileceği merak konusu.

YSK NASIL OLUŞUR?
Yüksek Seçim Kurulu, 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşuyor. Üyelerin 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından üye tamsayılarının salt çoğunluğunun gizli oyu ile seçiliyor. Bu üyeler, salt çoğunluk ve gizli oyla aralarından bir başkan ve bir başkanvekili seçiyor. Yüksek Seçim Kuruluna Yargıtay ve Danıştay’dan seçilen üyeler arasından ad çekme ile ikişer yedek üye ayrılıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve Başkanvekili ise ad çekmeye katılmıyor.